AKP’nin Saudi Oger’i kurtarma operasyonu!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP’nin yan kuruluşları halini alan GSM şirketlerinin, hazine payı ödemelerinden kaynaklı ihtilaflı borçlarına, büyük oranda af getiren düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone’nun yaklaşık 5 milyar liralık borcu da bu vesile ile silinecek 

Meclis’e getirilen, torba yağma yasası olarak nitelenen düzenlemeler, sermaye çıkarlarını büyütürken halkın ve doğanın çıkarları yok ediliyor. Bu gelişmelere bağlı olarak, AKP’nin yan kuruluşları halini alan GSM şirketlerininin hazine payı ödemelerinden kaynaklı ihtilaflı borçlarına, büyük oranda af getiren düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Hazine Müsteşarlığı KİT Genel Müdür Vekili Mehmet Kaya, bugüne kadarki rapora bağlanmış ihtilaflı faiz ve cezalar siliniyor. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone’nun yaklaşık 5 milyar liralık borcu da bu vesile ile silinecek. Torba tasarının ilk maddesiyle telefon operatörlerinden alınan hazine payının takip ve tahsil yetkisi, Hazine Müsteşarlığı’ndan alınarak, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na veriliyor. Eksik ödenen hazine payı tutarı üzerinden hesaplanan 3 kat ceza 1 kata indiriliyor.

Telekom’u kurtarma operasyonu!

Meclis’e sunulan 130 maddelik torba kanun tasarısının, borç içindeki Türk Telekom’u, bazı vergi ve ücretlerden muaf tutacak düzenlemeler içerdiği ortaya çıktı. Fatih Projesi yoluyla, Türk Telekom’a sağlanacak mali kolaylıklar, şirketi kurtarma operasyonu olarak yorumlanıyor. Lübnan’lı Saudi Oger, Türk Telekom’da (TT) sahip olduğu yüzde 55 hissenin özelleştirme yoluyla satın alınmasında kullandırılan kredinin taksitlerini ödemedi. 2010’da başlayan ancak duraklayarak devam eden Fatih Projesi’nin en büyük teknolojik altyapı sağlayıcısı olarak, Türk Telekom yer alıyor. Tasarıda “Bilgisayar, tablet bilgisayar ile etkileşimli tahtaların bandrol ücretinden ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yapılan kesintilerden muaf tutulması sağlanmaktadır” deniyor. Ayrıca, öğrenci ve öğretmenlere dağıtılacak olan tabletlerin internet erişimini sağlayacak olan mobil telefon aboneliği tesisinin, ilk aboneliklerde alınmakta olan 47 TL’lik Özel İletişim Vergisi’nden de (ÖİV) muaf tutulması sağlanıyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR