Aladağ duruşması başladı: Savcı, hakim rahat uyuyabiliyor mu?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Aladağ’da yaşanan yurt faciasının 5’inci duruşması başladı. Duruşma öncesi açıklama yapan aileler, mahkemenin ara kararında 4 sanığın tahliye edilmesine “Çocuklarımızın canı bu kadar basit mi? O savcı o hakim vicdanı rahat uyuyabiliyor mu?” diyerek tepki gösterdi.

Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancılar Cemaati’ne ait kız öğrenci yurdunda 29 Kasım 2016 tarihinde çıkan ve 11’i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 24 kişinin yaralandığı yangın faciasının 5’inci duruşması Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Mahkeme heyetinin değişmesi ardından verilen ara kararda, tutuklu 6 sanıktan 4’ü yeni bilirkişi raporunda “tali kusurlu” bulunarak tahliye edilmişti. Yurt müdürü Cumali Genç ile Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Başkanı İsmail Uğur’un tutuklu bulunduğu dava dosyasının kamu görevlileri hakkında başlatılan dava dosyası ile birleştirilmesiyle sanık sayısı 14’e çıkmıştı.
Duruşma öncesi Aladağlı aileler ve davayı takip eden Sosyal Haklar Derneği (SHD) üyeleri ile çok sayıda kişi, duruşmanın görüldüğü Kozan Ticaret Odası önünde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Yangında yaşamını yitiren çocukların fotoğraflarının taşındığı açıklamada konuşan SHD avukatlarından Can Atalay, basit bir sorunun cevabını almaya çalıştıklarını belirterek, ara karar ile 4 sanığın tahliye edilmesine tepki gösterdi.
‘ÇOCUKLARIMIZIN CANI BU KADAR BASİT Mİ?’
Aileler ise, sanıkların tahliye edilmesine “Çocuklarımızın canı bu kadar basit mi?  O savcı o hakim vicdanı rahat uyuyabiliyor mu?” diyerek tepki gösterdi.
Açıklama sonrası duruşmaya katılmak isteyen Aladağ aileleri, polis tarafından “güvenlik” gerekçesiyle duruşma salonuna alınmadı.
Avukatların araya girmesiyle aileler salona alınırken, yaşamını yitiren çocukların fotoğraflarının ise salona alınmasına izin verilmedi.
DURUŞMA BAŞLADI 
Ardından kimlik tespitiyle başlayan duruşmaya, tutuklu sanıklar ile tutuksuz bazı sanıkların yanı sıra SHD avukatları, çevre kentlerden gelen avukatlar, CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen ile çok sayıda kişi katıldı.
Bilirkişi raporunun okunması ardından söz alan aileler, sorumluların kamu görevlilerinin olduğunu vurguladı.
Duruşma devam ediyor.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR