Aldar Xelil: Erdoğan yönetim krizini gölgelemek için saldırdı

Post date:

Author:

Category:

Array

TSK’nin Şengal ve Rojava saldırılarını değerlendiren TEV-DEM Yürütme Konseyi Üyesi Aldar Xelil, referandum sonrası Türkiye’de yönetim krizi yaşandığını, bu krizi gölgelemek için Rojava ve Şengal’e saldırı düzenlendiğini ifade etti.

TSK’nin Şengal ve Rojava’nın Qereçox bölgesine düzenlediği hava saldırısını değerlendiren Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Yürütme Konseyi Üyesi Aldar Xelil, Türk devletinin Rojava Devrimi’ne yönelik saldırılarının ilk günden beri devam ettiğini belirtti. Türkiye’nin El Nusra, DAİŞ, ÖSO gibi örgütlerin desteğiyle Bab’a kadar inmesine rağmen sonuç alamadığını, Rojava halklarının iradelerini kıramadığını, halklar ile ortak projelerinin önüne geçemediğini söyleyen Xelil, şimdi de uçakları ile saldırdığını söyledi. Rakka’da DAİŞ’e karşı koalisyon ile bir operasyon yürüttüklerini dile getiren Xelil, şunları söyledi: “Amacı DAİŞ’e karşı operasyonumuzu etkisiz kılmak ve DAİŞ’i kurtarmaktır. DAİŞ’i sıkıştığı Rakka’dan çıkarmak istiyor. Yine Kuzey Suriye’de ortaya çıkan demokratik federalizmi engellemek istiyor.”

YÖNETİM KRİZİNİ GÖLGELİYOR

Öte taraftan Türkiye’de bir referandum gerçekleştiğini ve Türkiye halklarının yüzde 49’unun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Hayır” dediğini hatırlatan Xelil, “Bu önemli bir sonuç ve Türkiye içinde bir yönetim krizi ortaya çıkardı. Yönetim krizini gölgelemek ve milliyetçi duyguları kabartıp yönetmek istiyor. Yine Şengal ve Rojava’da desteklediği güçlerin etkisiz kaldığını görüyor ve bu güçleri yeniden hareketlendirmek istiyor. Öte taraftan güneyinde Kürtlerin öncülük ettiği bir oluşuma izin vermeyeceğini iddia ediyor. Bunları saldırının sebepleri olarak sıralayabiliriz” dedi.

‘ABD VE RUSYA ORTAK OLMADIKLARINI İSPATLAMALI’

PKK’nin gerekçe gösterilerek Suriye topraklarında bir gücün bombardımana tabi tutulmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Xelil, ABD’nin resmi olarak haberdar edilmediklerini açıkladığını, Rusya’nın ise haberdar edilip edilmediğini bilmediklerini ifade etti. Her 2 büyük güçten de resmi açıklama istediklerini dile getiren Xelil, “Her 2 güç ile de ilişkilerimiz var. ABD ile Tabqa’da ortak operasyon yürütüyoruz. Nasıl olur ki ortak savaş yürütürken Türk uçakları gelir bizi vurur. Bir an önce Türkler ile ortak olmadıklarını ispatlamalarını bekliyoruz. Ancak biz yine öğrendik ki önümüzde örgütlülüğümüzü geliştirmek ve büyütmek başka çaremiz yoktur. Yoksa uluslararası ilişkiler istediğimiz gibi olmayabilir” diye konuştu.

DİPLOMASİ HAMLESİ BAŞLAYACAK

Qereçox’a bir ABD heyetinin geldiğini ve saldırıyı yerinde tespit ettiğini ifade eden Xelil, diploması atağına geçeceklerini ve topraklarının çıkarlarını hem ABD, hem Rusya hem de dünya devletleri arasında savunacaklarını, bu doğrultuda yeni adımlar atacaklarını kaydetti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR