Alevi Bektaşi İnanç Kurulu 4. Bölge toplantısı Mersin’de yapıldı

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun düzenlemiş olduğu bölge inanç önderleri toplantısının 4’ncüsü, Mersin’de Mersin, Tarsus, Adana, İskenderun ve Hatay ‘dan dede, ana, bacı, zakirlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Vedat Kara neden toplanıldığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ardından konuşan Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz, inanç alanında nasıl bir yol alınacağının tartışıldığını belirterek, Alevi dedelerinin verdiği hizmetlerin nasıl yürtülecğine ilişkin bir merkezileşmeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

“RIZA ŞEHRİ İSTİYORUZ”

Pir Hüseyin Güzelgül ise “Aleviler ne istiyor” sorusunun sıkça sorulduğunu ifade ederek, Aleviler haktan, paylaşımdan, barıştan, özgürlükten yana, yani “Rıza şehri” istiyoruz dedi. Rıza şehrini kurabilmek için de yüzyıllardır süregelen yolun güçlendirilmesinden geçtiğini belirten Güzelgül, “Aleviler olarak bizi her türlü zorbalığa rağmen yıldıramadılar, yılmadık. Gün eksikliklerimizi giderme günüdür. İkrarla buluşma günüdür” dedi.

“YOLUMUZ İNCELMİŞTİR AMA ASLA KOPMAMIŞTIR”

Başkan Yardımcısı- İnanç ve Kültür Sorumlusu Nurettin Aksoy da “Kapitalist sistemde yasaklı bir inancı konuşuyoruz” diyerek, bir çok baskı, kırım ve asimilasyoncu politikalar sonucu yolumuz incelmiştir ama asla kopmamıştır dedi. Aksoy “ Bizler, bizden önceki kuşaklar çok bedeller ödedi, ödemeye de devam ediyor, çocuklarımızın bedel ödememesi için birlikteliğimizi sağlamalıyız ”dedi.

Aksoy’un konuşmasının ardından toplantı, dede, ana, zakir ve bacıların konuşmalarıyla sona erdi.

Diren Keser/ MERSİN

EN SON EKLENENLER