Alevi Bektaşi İnanç Kurulu 8. toplantısı yapıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

hTürkiye’nin birçok kentinde ‘yola revan oluyor’ şiarıyla yapılan pirler meclisinin 8. bölge toplantısı Ankara’da yapıldı.

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve şubeleri ile bu kurumların müsaip kurumları ve cemevlerinde hizmet yürüten pirler, dedeler, analar, baba erenler, dervişler, zakirler, aşıklar, sadıklar, muhiplerin katılımı ile büyük meclis çalışmalarının 8. Bölge toplantısı Ankara Hacıbektaş Veli Vakfı’nın Dikmen’deki binasında yapıldı.

ABF İnanç Kurulu Başkanı Hüseyin Güzelgül, ABF İnanç Kurulu’ndan Nurettin Altundal ve Türkcan Akbıyık’ın yönettiği toplantıya, çok sayıda Alevi Dedesi ve Alevi Kurumları eski ve yeni yöneticileri katıldı.

 

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu toplantısının açılışında çerağ uyandırılarak gülbang okundu. Sonrasında ise deyişler seslendirildi.

Toplantının açılış konuşmasını ise Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Tuncer Baş yaptı.

Toplantıda bir konuşma yapan AABK Onursal Başkanı Turgut Öker de, çok gecikmiş olmasına rağmen atılan adımın tarihsel olduğu, bütün ocaklara ve dergaha bağlı inanç önderlerini kucakladığı, devletin yönlendirdiği çakma oluşumlar karşında tarihsel Alevi duruşunu geleceğe taşımada çok önemli bir misyonu ve hizmeti olacağı vurgusunu yaptı.

Türkiye’nin birçok kentinde bu kapsamda  toplantıların ilki İstanbul Alibeyköy Cemevi’nde gerçekleşti. Diğerleri ise Antalya, İzmir, Mersin, Adıyaman, Amasya ve son olarak Erzincan’da yapıldı.

Son toplantı ise 25 Şubat’ta Balıkesir Altınoluk’ta gerçekleşecek.

Bu toplantıların ardından Alevi Bektaşi Federasyonu inanç komisyonu öncülüğünde pirler, dedeler, analar, baba erenler, dervişler, zakirler, aşıklar, sadıklar, muhipler “yola revan oluyor” şiarıyla 3-4 Mart’da İstanbul’da bir araya gelerek toplantının sonuç bildirgesini kamuoyuyla paylaşacaklar.  (N.M)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR