Alevi Bektaşi İnanç Kurulu toplandı

Post date:

Author:

Category:

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu 2-3 Mayıs’ta Mersin’de toplantı gerçekleştirdi.

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu 2-3 Mayıs’ta Mersin Cemevi’nde toplantı gerçekleştirdi. Kurul toplantıda Alevi inancıyla ilgili birçok konuyu görüşürken, önümüzdeki günler için kararlar alındı.

Kurulda alınan kararlar şöyle;

“Her bölge sorumlusu kendisine yardımcı olarak yol yürüten, dede, pir baba, ana, rehber, zakir tespit ederek Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Başkanlığına bildirecek.

Bölgeler arası koordinasyonu sağlamak ve inanç kurulunu oluşturan üyelerin tespiti ve kayıt altına alınması için örgütlenme sekreterliği; Önder Aydın, Nebahat Bektaş ve Cemal Şahin’den oluşturuldu.

İnançsal sorunların yol ve öğretiye uygun şekilde çözülmesi için; Eren Yıldırım, Hasan Kılavuz, Celal Fırat, Mehmet Karabulut, Erdoğan Sezer, Nurettin İnce Gedikoğlu ve Şahin Polat’tan oluşan bir müşkülat komisyonu oluşturuldu.

Hakk’a yürüme ve cem erkanının yol ve öğretiye uygun şekilde yürütülmesini sağlamak adına önerilerde göz önüne alınarak ‘erkanname’ kitapçığının içeriği hazırlandı. Kitap olarak basılıp bütün kurumlarımıza dağıtılma kararı verildi.

ABF, HBVAKV ve tüm musahip kurumlarda bölgesel eğitimlerin verilmesi eğitim görenlere sertifikalarının verilmesine karar verildi.

5-6 ağustos 2017 tarihlerinde, Hacı Bektaş Veli anma etkinliklerin ve bu etkenlik kapsamında dergah bahçesinde cem yapılması için karar alındı.

Kıbrıs’taki Alevi kurumları ziyaret edilerek diyalogların geliştirmesi için 25-26 mayıs 2017 tarihinde toplantılar ve cem yapılması kararı alındı.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR