Alevi Dedeleri Özdemir’le görüştürülmedi

Alevi kurumları, Alevi Dedesi ile görüşmesi engellenen Bülent Özdemir’i cezaevinde ziyaret etmek için Kocaeli F Tipi Cezaevi’ne gittiler.

Yaklaşık dört yıldırı Kocaeli F Tip Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve Ceza İnfaz Kurumu Yönetmenliği’nden kaynaklanan yasal hakkını kullanarak bir Alevi Dedesi ile görüşmek isteyen Bülent Özdemir’in bu talebi reddedilmişti. Özdemir’in bu talebin reddedilmesinde, Cemevleri talebinde olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Alevilik diye ayrı bir din yoktur” görüşü belirleyici oldu. Cezaevi yönetimi tutuklu Bülent Özdemir’e  “Dede olmaz ama Hoca’yla görüşebilirsiniz” demişti.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Engin Gündük, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Kemal Bülbül’ün, Alevi Dedeleri Garip Bozkurt ve Adıgüzel Erbaş’ın da  aralarında bulunduğu bir grup bu kararı protesto etmek ve tutuklu Bülent Özdemir’i ziyaret etmek için Kocaeli F Tipi Cezaevi’ne gittiler. Ancak, Özdemir’le görüşemeye alınmadılar.

Konuyla ilgili olarak YURT’a konuşan AKD Genel Başkanı Engin Gündük, “dedelerimizle birlikte cezaevi önündeydik. Görüşme başvurumuza cevap  vermeyen Adalet Bakanlığı’nın talimatı olmadığı için  dedelerimizi ve bizi Bülent Özdemir’le görüştürmediler. Yalnızca avukatlarımız, Hasan Cem Yılmaz ve Mehmet Akgül tutuklu bulunan canımızla görüşebildiler. Ancak biz Bülent Özdemir’in talebinin arkasındayız. Bütün engelleri aşıp Özdemir’le dedelerimizi buluşturacağız” dedi.

EN SON EKLENENLER