Alevi Dedesi: İnancımızı özgür yaşamak istiyoruz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Anayasa Komisyonu AKP’nin 21 maddelik Anayasa değişikliği teklifini görüşürken, bu değişikliğe karşı tepkiler de sürüyor.
AKP ve MHP’nin üzerinde anlaştığı yeni Anayasa taslağına Aleviler tedirgin yaklaşıyor ve eşit yurttaşlık taleplerini dile getiriyorlar.

“EŞİT HAKLARA SAHİP OLMAK İSTİYORUZ” 

Anayasa taslağını PİRHA’ya değerlendiren Alevi Dedesi Erdoğan Sezer, “Biz Alevi toplumu olarak  Anadolu’da yaşayan Aleviler olarak bizim ne sınır, ne dil, ne bayrak sorunumuz var.  Bizim eşit insan olarak insanca yaşama sorunumuz var” dedi.

“ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında, Avrupa’daki anayasalarda olduğu gibi inanç eşit şekilde yapılıyorsa, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde, biz de medeni bir şekilde inancımızı anayasal hukuk ve kanunları içinde haklarımızı alarak özgür yaşamak istiyoruz” dedi.

“ALEVİLER DE ANAYASADA YER ALSIN”

“Türkiye’de anayasa hazırlandığında Alevilerin de bu Anayasada yer almasını istiyoruz” diyen Sezer “Alevilerin haklarının verilmesini ve korunmasını arzu ediyoruz, yoksa o Anayasa Anayasadan çıkar ve insanların özgürlüklerini ve sesini kısmış olur” dedi.

Semra ACAR

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR