Alevi derneklerinden eğitim ve IŞİD protestosu

Bazı siyasi parti ve sivil cemiyet kuruluşları temsilcilerinin de aralarında bulunduğu kalabalık, IIrak Şam İslam Devleti Örgütü IŞİD saldırıları ve eğitimde hak ihlallerine reaksion göstermek amacıyla Sıhhiye Meydanı’nda bir araya geldi . Mitinge Cumhuriyet Halk Partisi CHP ve Halkların Demokratik Partisi HDP ‘den milletvekilleri de destek verdi.

Zorunlu din dersi ve eğitimde hak ihlallerine reaksion için 15 Eylül’den bu yana 16 Alevi dergahından Başkent Ankara ‘ya yürüyenlerin de katıldığı mitingde kalabalık, ak bayraklar taşıyarak barış taleplerini gösterdi, pankart açıp, sloganlar attı.

Hacı Bektaş Veli Türkiye Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, asimilasyona karşı seslerini duyurmak için mitingler düzenlediklerini ortaya koyarak , “İnandığımız gibi yaşamak istiyoruz” diye belirtti . Din ve inanç özgürlüğünün Sünni inancı özgürlüğü olarak algılandığı ve Alevilere dini faşizm uygulandığını savunan Geçmez, eğitim sisteminin de Sünni inancı dışındaki her inanç ve düşünceyi yok saydığını iddia etti.

Avrupa Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Turgut Öken de sonradan misafir olarak gittikleri Avrupa’da inançlarını özgürce yaşarken, Aleviliğin doğduğu topraklarda asimilasyona maruz kaldıklarını idda etti . Öken, Avrupa’da dileyenlerin çocuklarına Alevilikle ilgili eğitim verildiğini ancak Türkiye’de Alevi çocuklara zulmedildiğini iddia etti. Öken, Irak ve Suriye’de IIrak Şam İslam Devleti Örgütü IŞİD ‘e karşı direnenlerin beraberinde olduklarını da belirtti .

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise Alevi inancında büyük kavga ve ayrım yapma bulunmadığını ortaya koyarak , “Mitingimizde Sünni kardeşlerimiz de var. Sünniler olmasa biz bu memlekette yaşayamazdık” diye açıkladı .

Saz eşliğinde söylenen türkülerin ardından miting sona erdi ve kalabalık Sıhhiye Meydanı’ndan ayrıldı.

EN SON EKLENENLER