Alevi federasyonları: Soykırım ve tehdit içerikli söylemleri kınıyoruz

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu dün yaptıkları yazılı basın açıklamasıyla Özdemir Özdemir’in ‘Soykırım ve tehdit içerikli’ söylemlerini kınadı.

Açıklamada Din ve Vicdan Hürriyeti’nin Uluslararası İnsan Hakları Evrensel Sözleşmelerinde korunan temel insan haklarından biri olduğu hatırlatıldı. İnançların kendini resmi otoritelere kanıtlama zorunluluğu yoktur denilen açıklamada inançları tanımlamak resmi otoritelerin işi değildir. Başkalarının inançlarını tanımlamak yetkisini kimse kendinde görmemelidir” denildi.

“CUMHURİYET BAŞSAVCILARINI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”

Yazılı açıklamada “Anayasal hak nedeniyle gerek Alevilerin ve gerekse diğer tüm inançların tanımlanmaya değil, hakarete, baskıya, katle uğramadan, inandıkları gibi yaşamaya ihtiyaçları vardır. Muş Alparslan Üniversitesi’nde görevli Öğretim Üyesi Abdulkadir Şen ile Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Başkanı Özdemir Özdemir’in yandaş medyada iktidar yandaşlığı yaparak ‘soykırım ve tehdit içerikli’ söylemlerini kınıyor ve Cumhuriyet Başsavcılıklarını göreve çağırıyoruz.’’ ifadelerine yer verdiler.

Ayrıca Federasyonlar, bu yandaş kişiler hakkında Alevi toplumu adına suç duyurusunda bulunduklarını ve konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını da belirttiler.

ALEVİLER CAN GÜVENLİKLERİ AÇISINDAN KAYGILAR TAŞIYOR

Açıklamada temel felsefesi hoşgörü ve eşitlik olan Alevi toplumunun, toplumun birlik ve beraberliğini bozan, ayrımcılık, kin ve nefret içeren bu tür söylem ve davranışlar nedeniyle ciddi şekilde tedirginlik duymakta ve can güvenliği açısından kaygılar taşıdığı bilgileri verilirken AKP iktidarının ise bir kez dahi olsa sorumluluklarını yerine getirmesi istendi.

”MÜCADELEYE HUKUKSAL YOLLARDAN DEVAM EDECEĞİZ”

Aleviler, ülkemizde akan kanın durdurularak barışın sağlanması, eşit yurttaşlık temelinde tüm halklara ve inançlara eşit haklar sağlanana kadar mücadeleye hukuksal yollardan devam edeceklerini belirttiler.

”BİR OLACAĞIZ, DİRİ OLACAĞIZ, İRİ OLACAĞIZ”

Açıklama ”Tüm Aleviler ve kurumlar olarak bu tür söylemlerden yılmayacağız, aksine ‘Bir olacağız, diri olacağız, iri olacağız’. ifadeleriyle sonlandırıldı.

Suay ABAK – İSTANBUL

EN SON EKLENENLER