Alevi hareketi bir öncüsünü, Haşim Kutlu’yu kaybetti

Kürdistan Aleviler Birliği sürecinden bu yana Demokratik Alevi Hareketi içinde yer alan, ömrünün 16 yılını cezaevlerinde geçiren, Yazar, Ressam, Şair olan, Alevilerin Ariflerinden Haşim Kutlu bir kalp krizi sonrası 26 Nisan’da hakka yürüdü.

O Alevi hareketinin belli başlı fikir emekçilerinden biriydi. Aleviliğin özgün yanlarının ortaya çıkarılmasında büyük emek sahibi idi….

Onun tek arzusu rızalık toplumu olarak, Alevilerin kimlik mücadelesini başarıya ulaştırmasıydı.

Onunla aynı hareket içinde, Kürdistan Aleviler Birliği ve Kürdistanlı Aleviler Federasyonu yönetimlerinde yer aldım.

Kendine özgü cesur belirlemeleri olan, inandığını sonuna kadar savunan Haşim can ile zaman zaman fikir ayrılığı yaşamış olsam da Aleviliğe bakışımın şekillenmesinde payı olan ender insanlardan biriydi. Yazdığı kitaplarla Alevi camiasında ezber bozan çıkışlar yaptı. Özellikle Alevilikte Kadın adlı çalışmasıyla özünden uzaklaştırılmış, bir erkek egemen inanç haline getirilmiş Aleviliği yeniden ayaklar üzerine dikmede katkı yaptı.

O bir derviş misali bu yola hizmet etti. Son yıllarda yukarda saydığımız özelliklerinin yanına bir de Pir’liği ekledi, erkanlar kurdu, erkanlar yürüttü. Her cümlesinin sonu aşk ile biterdi. biz de ona Aşk olsun Haşim Hoca niye acele ettin, daha bu yola yapacağın hizmetlerin bitmedi diyoruz. Yine de aşk ile Haşim can, uğurlar ola, devrin daim ola diyoruz. çünkü biliyoruz ki “ölen tendir bedendir. Canlar ölesi değil.”

Bize çokça anlattığın gibi bizim inancımızda ölüm yok, don değiştirme var. Her ölüm yeni bir yaşamdır, yeni bir başlangıçtır aslında.

İnanıyor ve biliyoruz ki, onun ardılları onun fikirlerinin ve ideallerinin takipçisi olacaktır. Tüm Alevi camiasının başı sağ olsun, ışıklar içinde uyusun, devri daim olsun.

HAŞİM KUTLU KİMDİR?

Haşim Kutlu, 10.05.1943’te Maraş’ın Afşin ilçesinin Ağcaşar köyünde doğdu ama Hacıbektaş da büyüdü. İlk ve orta öğrenimini de orada yaptı. Annesi Kumru Anayı küçük yaşta kaybetti. Derviş süreğinin son halkası olarak kabul ettiği Kurban Baba’yı ise 1962 yılında kaybetti. Lise öğrenimini Ankara’da tamamladı.

68 devrimci gençlik hareketinin içinde yer aldı. 1974 Kasımı’nda, yer aldığı THKO örgütlülüğü çerçevesinde gerçekleştirdiği eylemlere bağlı olarak yakalandı ve 12 Mart’tan sonra ilk kurulan DGM mahkemelerinden Adana DGM’sinde yargılanarak müebbet hapse mahkum oldu.

1990 sonunda, Antep Özel Tip Cezaevinden tahliye oldu.

EN SON EKLENENLER