‘Alevi İnanç Kurulu asimilasyonun önüne geçecek’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

4-5 Mart’ta ABF liderliğinde oluşturulan Alevi Bektaşi İnanç Heyeti toplantısına Avrupa’dan ve Türkiye’den pirler, analar, zakirler katıldı. İnanç Heyeti’nu değerlendiren Hüseyin Gazi Metin Dede, Bektaş Piroğlu ve Enver Can, İnanç Heyeti’nun asmilasyonun önüne geçebilecek güzel bir çalışma olduğunu belirttiler. 

Alevi Bektaşi Federasyonu liderliğinde oluşturulan İnanç Heyeti toplantısı, 4-5 Mart’ta İstanbul’da Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya Avrupa’dan ve Türkiye’nin bir hayli yerinden pirler, dedeler, analar, baba erenler, zakirler katıldı. İnanç Heyetine katılan  Hüseyin Abdal Ocağı Piri Hüseyin Gazi Metin, Aziz Baba Ocağı Piri Enver Can, Cepni Dedesi Bektaş Piroğlu İnanç heyetini PİRHA’ya değerlendirdi.

“ÖZLEMİMİZ OLAN BİR İNANÇ HEYETİYDİ”

“Alevilik, ocaksız olmuyor, ocakzadesiz, pirsiz, kılavuzsuz, mürşitsiz olmuyor.  Bunlar olmadı mı yol yürümüyor” diyen Hüseyin Gazi Metin Dede, “Özlemimiz olan bir inanç heyetiydi” diye konuştu.

İyi ve güzel bir toplantı olduğunu söyleyen Metin Dede, “Özlemimiz olan inanç heyeti, umarım dedeganlar da ikrarında dururlar. Sözünü sağlamca, İmam Hüseyin’ler gibi dik durarak, Pir Sultanlar gibi, Hallac-ı Mansur gibi yolumuza uygun, muasır olarak bir arada bir şeyler yaparsak  sizler de bize destek olursanız elimizden geleni yapacağız” dedi.

İnanç Heyetinin çoğunun ocaklardan oluştuğunu söyleyen Metin Dede, “Ocak ağırlıklı bir toplantı. Ocak olmazsa ateş yanmaz, ocağın olması koşul” dedi.

Haberin videosu

 

“ORTAK PAYDADA BİRLEŞMEK SEVİNDİRİCİ”

“Türkiye hassas bir dönemden geçiyor” diye belirten Aziz Baba Ocağı Piri Enver Can, “Ülkenin bu hassas döneminde, Alevilerin bir arada olması, ocaklarının, mürşitlerinin, pirlerin dedelerinin yan yana gelmesi ortak paydada birleşmesi sevindirici bir olaydır.” dedi.

Can, “Gelecek açısından ülkedeki asimilasyonu önlemek açısından, gençlere istikamet vermek açısından çok güzel çalışma olduğu kanınındayım. İyi şeylerin gelişeceğini düşünüyorum”ifadesini kullandı.

Haberin Videosu

 

“BU TEMEL YIKILACAK BİR TEMEL DEĞİLDİR”

Alevilerin birçok kıyım, baskı, zulüm gördüğünü söyleyen İmam Musayı Kazım Evlatları Ocağı Dedesi Bektaş Piroğlu ise, içimize birçok ara bozuculuk katan,  bir takım kişiler var, bizleri geriye bıraktırmak için emel güdülüyor” diye konuştu.

“Tarihin tekerrür etmemesi için biraraya geldik” diyen Piroğlu, “Kimliğinize sahip çıkmak için emel güden dedeyseniz, pirseniz, seyitseniz, babaysanız hepinizde gelin beraber bir mücadele verelim” değerlendirmesinde bulundu.

“İKRARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ”  

Dede Bektaş Piroğlu, “Bizi sıkıştıran, baskı ve zulüm yapan sisteme karşı elbette burada tüm dedelerin, pirlerin, babaların, anaların kardeşçe toplanıp, toplumun huzurunda dara çekip, ikrara sadık olması, bize teminat getirmiştir. Bu temel yıkılacak bir temel değildir”diye konuştu.

Üzerimize ne kadar baskı zulüm gelse de, Alevileri yaralamayacağını söyleyen Bektaş Piroğlu, “Zira, can ver ikrar verme, öl ikrarından dönme, dedik. Biz madem ki dedeler, pirler olarak ikrar beyanına çıktık, biz ikrarımıza sadık kalacağız.” görüşünü ifade etti.

Piroğlu, “Nasıl ki İmam Hüseyin dik durmuşsa, sözünde, sohbetinde hiç esirgemeden bu mevzuyu öyle vermişse, biz de onun evladı olarak, baskı ve zulüme karşı İmam Hüseyin gibi ikrar verdik, ikrarımıza da sadık duracağız”  ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ) 

 

 

 

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR