‘Alevi İnanç Kurulu müthiş bir sinerji yarattı’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

4-5 Mart tarihleri arasında Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) liderliğinde, takriben 600 pir, dede, ana, bacı, kılavuz ve zâkirin katılımıyla İnanç Heyeti toplantısı yapıldı. Toplantının neticenine ait PİRHA’ya konuşan Demokratik Alevi Derneği (DAD) Mersin Şube Eş Başkanı Mehmet Seyitalioğlu, toplantının “biz varız” manası taşıdığını söyledi. 

ABF liderliğinde kurulan Alevi İnanç Heyeti Alevi toplumunda heyecan yarattı. 8 yerel toplantının hemen peşinden İstanbul’da Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde toplanan İnanç Heyeti’na ilişkin Alevi müesseselerinin değerlendirmeleri sürüyor. PİRHA’ya konuşan Demokratik Alevi Derneği (DAD) Mersin Şube Eş Başkanı Mehmet Seyitalioğlu, inaçsal meselelerin çözümü için örgütlenmenin koşul olduğunu dile getirdi.

“ALEVİ İNANÇ HEYETİ ‘BİZ VARIZ’ ŞİARINI GÜNDEMLEŞTİRDİ”

Seyitalioğlu, ABF’nin yapmış olduğu çalışmanın, çok manalı ve ehemmiyetli olduğunu belirterek şu görüşleri ifade etti:

“2 günlük çalışmada öne çıkan Alevilerin köyden şehre gelişiyle birlikte inançsal ve sosyal değerlerimizde büyük bir erozyona sebep oldu. Şehirleşen Alevilikle birlikte dar, cem, didar meclisleri unutuldu, xızır lokması verilmez, hak sofrası kurulmaz oldu. Pirler gezemez, hem de pirin kendisi pirsiz kaldı. Bu meselelere karşı tek çözüm örgütlenmektir. Bu örgütlenme salonlara sığmaz. Hak yolu Aleviliği salonlarda şekillendirilemez. İnanç heyetleri bir salonda oturup, konferansla Aleviliği tertip edemezler. Öyleyse salon çerçevesinde oluşturulan bir Alevilik negatiflikleri içerir. Fakat “biz varız” şiarını orada gündemleştirdikleri için de müthiş bir sinerji yarattı. Bu sinerji Alevi örgütlenmesinde ehemmiyetli bir rol oynadı. Bu manalı emeğe alkış tutuyorum.”

“ÖZE DÖNÜŞLE ALEVİLİK AKTÜELLENMELİ”

Şehirleşen Alevilikte talip-pir ilişkisinin yine sağlanması gerektiğini ifade eden Seyitalioğlu şunları kaydetti:

“Talip hanesi kapandı. O talip hanesini arayıp bulma pirin işidir. Bu arada talip bu yolu pire vardırmalıdır. Zira talipsiz pir, pirsiz talip olmaz. Alevilik aktüellenmelidir. Fakat bu aktüelleme, şehirde inanç heyetinin oturduğu konferans salonlarında olmaz. Semtte, hane içine girerek olur. Talibin gönlüne giren xızır şavkıyla, öze dönüşle, yeni bir Alevilik ortaya çıkarılır.”

Diren Keser/MERSİN

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR