Alevi Kadın Meclisi ilan edildi

Avrupa’nın değişik ülkelerinde Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) bünyesinde faaliyet yürüten Dergah Eşbaşkanları ve kadın komisyonları, Demokratik Alevi Kadın Meclisi’ni ilan etti.

Almanya’nın Leverkusen kentindeki Alevi Dergahı’nda bir araya gelen Avrupa’nın değişik ülkelerinde FEDA bünyesinde faaliyet yürüten Dergah Eşbaşkanları ve kadın komisyonları, Demokratik Alevi Kadın Meclisi’ni ilan etti.

Toplantı Meryem Deprem’in okuduğu Gulbang ile start aldı. Daha sonra oy birliği ile toplantının gündem maddeleri belirlendi. Alevi kadınlarının örgütlenme sorunları, eşit temsiliyetin yakanlaması amacıyla yapılacak çalışmalar, Avrupa’da bulunan Alevi örgütleri içerisinde kadını daha da aktif hale getirilmesi konusu masaya yatırıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nden Songül Ömürcan yaptı. Kürdistan’daki son gelişmelere değinen Ömürcan, Kürtler uğradığı katliama Alevilerin sessiz kalmaması gerektiğini vurguladı. Alevilerinde topun ağzında olduklarını belirten Ömürcan, “DAİŞ’in Alevileri katletme hedefleri vardı. Örneğin Antep ve Maraş’ta birçok Alevi köyünün dokümanı DAİŞ’ten elde edilen belgelerde ortaya çıktı. Birçok yerde Alevilere tehditler söz konusu. Böyle bir durumda Alevilerin kendilerini savunacak bir sistemleri olması gerekiyor. Aleviler kendi öğretileri doğrultusunda eylem planları gerçekleştirdiler. Öz yönetim modeli Alevilerin inanç değerleri ile de paralel giden bir modeldir” dedi.

Daha sonra söz alan Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Sözcüsü Hülya Yer ise Kürdistan’da son süreçte yaşanan baskıları özetleyerek Alevi Kadınları olarak Amed’de gerçekleştirdikleri eylemlerde gözlemlerini aktardı. Avrupa ve Türkiye’de Kürtlere yönelik katliamlara karşı bir sessizlik yaşandığını dile getiren Yer şunları ifade etti: “2005’ten bu yana sürecin bu şekilde geçebileceği tahmin ediliyordu. Bu zulüm karşısında öz savunma gerçekleştirildi. Alevilerin de bu sürece dahil olmaları gerekiyor. İnanç merkezlerimize de saldırdılar. Örgütlülüğümüz olsaydı bu kadar katliamı yaşamayacaktık. Bu zulme karşılık örgütlülük zorunludur.”

Demokratik Alevi Federasyonu Eşbaşkanı Bemal Özdemir de Alevi kadınlarının örgütlenme metodlarına yönelik bilgi verdi. Demokratik Alevi Kadın Meclisi’nin kurulmasıyla birlikte kadınların kendi sorunlarını kendilerinin çözeceğini dile getiren Özdemir, bütün Alevi kadın canlarını meclislere destek vermeye çağırdı. Özdemir ayrıca eğitim çalışmalarına daha da ağırlık veerceklerini belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından komisyon sözcüleri de Alevi kadınların örgütlenme alanında yaşadığı sorunlara dile getirdi. Yapılan tartışmaların ardından Dergahlarda kadın çalışmalarının ilerletilmesi yönünde fikir alışverişlerinde bulunuldu.

Paris Alevi Dergahı’nda çalışmalara katılan Meryem Deprem Aleviliğin bir kadın inancı olduğunu belirterek çağımızda inancın bu yönünün görmezden gelindiğini ve kadınların arka planda tutulduğunu ifade etti. Alevilik ritüellerinin asimile edildiğine vurgu yapan Deprem “hepimiz birlik olalım ve geleceğimiz için birşeyler yapalım. Aleviler geçmişte de kendi sorunlarını çözmek için kendileri uğraşırlardı” şeklinde konuştu.

Çalışma yöntemleri için fikir alışverişlerinin ardından Demokratik Alevi Kadın Meclisi ilan edildi. Meclis sözcüleri olarakta Bedrana Yıldırım, Huri Kabayel, Bemal Özdemir seçildi. Demokratik Alevi Kadın Meclisi sözcüleri kongreleşme süreci için hazırlık çalışmaları yürütecek.

Toplantı sonunda Demokratik Alevi Kadın Meclisi Kürdistan’da ilan edilen öz yönetimleri selamlayarak Kürt halkının kendi kendisini yönetmesi ve demokratik haklarını kullanmasının meşru olduğunu belirtti. Ayrıca Avrupa’nın her yerinde sahiplenilmesi mesajı verilerek Alevi inancının da özünde kendi kendini yönetme olgusu olduğu vurgulandı.

Toplantıda son gündem maddesi olarak bundan sonraki süreçte eylem ve çalışma planlaması ele alındı. Toplantı Meryem Deprem’in okuduğu Gulbang ile son buldu.

ANF

EN SON EKLENENLER