Alevi kadınlar için adalet!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

17+ Alevi Kadınlar’dan cinsiyetçiliğe, nefrete, ayrımcılığa, şerileştirilmeye çalışılan hukuka ve faşizme karşı adalet istiyoruz açıklaması yapıldı.

Açıklama metni şöyle:

Alevi kadınlar Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan itibaren iktidarda hangi parti olursa olsun kadın ve Alevi oldukları için cinsiyetçi, ayrımcı ve nefret politikalarına maruz kaldılar.

Frkındayız ki son 15 yılda Alevilere ve Alevi kadınlara yönelik yaşatılan ayrımcılık, üretilen nefret söylemi ve cinsiyetçilik yeni bir tehdit ve tehlike anına işaret etmekte.

Ülkede her geçen gün faşizm biraz daha güçlenip yerleşmekte. Gerek KHK’lar aracılığı ile uygulamaya konulan şeri hukukla, gerek faşizmle, kadınların bugüne dek kazandıkları temel hakların nasıl gasp edilmeye çalışıldığını görüyoruz. Bu ve benzeri deneyimleri ve sonuçlarını dünya tarihinden, ülkemizin yakın ve uzak tarihinden biliyoruz.

Yüzbinlerce kişinin işinden edildiği KHK’lar aracılığı ile sırf Alevi oldukları için işinden edilen çok sayıda Alevi kadın ve erkek mevcut.

Devlet kurumlarında çalışan Alevi kadınlar ya işinden oldu ya da inançlarını inkâr edecek şekilde davranmaları, giyinmeleri konusunda baskılara maruz kaldılar/kalıyorlar. Bu baskılar her Ramazan ayında özellikle artmakta.

İktidar yandaşı medyadan din “alimlerine”, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Saray yandaşlarına dek Alevi kadınlara yönelik cinsiyetçi saldırılar bir çok noktadan peş peşe gelirken bu durum Alevi kadınlara yönelik cinsiyetçi saldırıları sıradanlaştı.

Yaşanan tüm bu haksızlıklara karşı yazık ki hak hukuk arama kanalları da ortadan kaldırıldı. Adaletsizlik duygusu yandaşlar dışındaki herkesin ortak duygusu halini aldı.
Tüm bu olumsuzlukların ortadan kalkması için eşit, adil ve demokratik bir laiklikten yana olduğumuzu bir kez daha belirtmek isteriz.

17+ Alevi Kadınlar olarak toplumun tüm kesimlerince ortak hazırlanan, herkesin eşit kabul edildiği, adil ve demokratik bir anayasanın temel ihtiyacımız olduğunu hatırlatarak diyoruz ki,
Alevi kadınların uğradıkları cinsiyetçiliğe, yok sayılmaya ve inançsal ayrımcılığa karşı adalet istiyoruz.

Erkek şiddeti durdurulsun, katil, tecavüzcü, dayakçı, tacizci erkeklerin cezalandırılması için adalet istiyoruz!

AKP iktidarında eğitim bilimsellikten uzaklaştırıldı, müfredat hurafelere teslim edildi, eğitim sünnileştirildi. Zorunlu din dersleri ile Alevi çocuklar ve gençler asimilasyona zorlanıyor. Buna karşıyız. Bilimsel ve laik eğitim sistemi istiyoruz.

AKP iktidarında devlet kurumlarında, özel sektörde çalışan Alevi kadınlar haksız ve hukuksuz şekilde işlerinden edildikleri için adalet istiyoruz!

İnancı ve kimliği baskı, korku, tehdit ile yok edilmeye çalışılan Alevi kadınlar mevcut istibdat yönetimi ile evlerinin içinde bile inançlarını yaşayamadığı için adalet istiyoruz!

Ajanlaştırılan muhtarlar tarafından bizzat yaşam alanlarında görünürlükleri kısıtlandığı, Alevi oldukları için fişlenip teşhir edilerek hedef haline dönüştürüldükleri için adalet istiyoruz!

(Kaç yıllık komşuların Alevi kadınlara karşı özellikle cinsiyetçi saldırıların yapıldığı Ortaca, Maraş, Çorum, Sivas katliamlarını ve 12 Eylül darbesi ve sonrasında yaşananları unutmadık.)

Alevilere ilişkin yapılan tüm katliamlarda adalet yerini bir türlü bulmadı. Katliamların üzeri örtüldü. Bizler bu katliamların gerçek faillerin bulunmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz.
Alevi oldukları için utanmak, saklanmak ya da susmak zorunda kalmamak için adalet istiyoruz!

Alevilik inancının İslami müdahalelerle daha erkekleştirilerek değiştirilmesine, asimile edilmesine karşı olduğumuz için adalet istiyoruz!

Alevilik inancındaki eşitliğe sahip çıkarak onu hayata geçirmenin önündeki engellerin kaldırılması için adalet istiyoruz.

İktidar yalakası, yandaş, şahsi çıkarlar peşinde koşan cinsiyetçi kimi erkeklerin Alevi kadınları hedefe koyan, kimliğimize, bedenimize karşı cinsel saldırıları meşrulaştırmaya çalışanlara karşı adalet istiyoruz.

Bütün kadınların bugüne dek direnerek kazandığımız haklarımızı gasp etmeye çalışanlara karşı Alevi kadınlar olarak acil adalet istiyoruz!

17+ Alevi Kadınlar

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR