Alevi kurumları harekete geçti

Hükümete yakınlığıyla bilinen Kadir Mısıroğlu’nun son yayınladığı video ile Alevilere nefret söylemlerinde bulunmasına Alevi kurumları dava açacaklarını açıkladı. 

Kendisini tarihçi olarak tanıtan Kadir Mısıroğlu’nun, “Siz kimsiniz ulan” başlığıyla yayınladığı videoda Alevilere kin kusmasına Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Dr. Tuncer Baş ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan tepki göstererek dava açacaklarını söylediler.

Mısıroğlu’nun islamcı kanadın meczup çizgisinde olduğunu vurgulayan Tuncer Baş, “Bulanık alanda duran birisi. Konuşmaları akılsızca değil, planlı yapılmış konuşmalar. Özel olarak İzzettin Doğan üzerinden Alevi toplumuna vuruyor. Alevi örgütlerini tehdit ediyor.” dedi.

Mısıroğlu’nun bu nefret söylemlerine karşı çıkacaklarını belirten Baş, “Hukuk müşavirliğimiz devreye girdi. Görüntüleri aldık inceliyoruz. Bütün hukuki yollara başvuracağız.” şeklinde konuştu.

“AKLIYLA ZORU VAR”

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan da Mısıroğlu’nun “Keşke Yunan galip gelseydi, ne hilafet yıkılırdı, ne şeriat” açıklamasına işaret ederek, “Aleviler olarak bu cumhuriyet düşmanına karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Adamın aklıyla zoru var. Tarihçi olduğuna da inanmıyorum ben.” dedi.

PSAKD olarak hukuki süreçte HBVAKV ile ortak hareket edeceklerini belirten Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan da destek alacaklarını söyledi.

MISIROĞLU NE DEMİŞTİ?

“Bugünkü Alevilerin baş kaldırmaları…Sen Yavuz Sultan Selim nasıl dersin? Nasıl dersin ulan…Benim milli tarihimin en büyük şahsiyeti, çatlasan da patlasan da. Sen kimsin ulan…Türksen Türklüğünü bil, müslüman isen müslümanlığını bil. Seni hangi katagoriye koyayım. Namaz yok, oruç yok. Bin bir yalan, bin bir rezillik…Ondan sonra da en iyi müslüman benim. Müslümanlık hıristiyanlık değil. Onlar haftada bir defa kiliseye gidiyor. Siz haftada bir defa bile camiye gitmiyorsunuz.”

Suay Abak/İSTANBUL

Kaynak : Pirha

EN SON EKLENENLER