Alevi kurumları HDP’yi işaret ediyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

DENİZ NAZLI

Türkiye halkları, AKP’nin diktatörlüğe giden “Başkanlık Sistemi” ve HDP’nin radikal demokrasi kapsamında yaptığı “Yeni Yaşam Çağrısı” ile tarihinin en kritik seçimlerine yaklaşıyor. Önümüzdeki seçimleri kökten etkileyecek en önemli dinamiklerden biri olan Alevi toplumunun seçimlerdeki tercihi, Türkiye’nin gidişatını da belirleyecek. Seçim tarihlerinde 1957 yılında “Şeriat korkusuyla” başlayan, o tarihten itibaren yaşadığı büyük katliamlara rağmen büyük oranda CHP çizgisine oy veren ancak, karşına eşitlik, özgürlük ve adalet talepleriyle çıkan her alternatife de açık olan Aleviler, kendi içlerindeki özerk yönetim, demokrasi kültürleri ve 72 millete bir bakma anlayışları ile uyuşan HDP’nin “Yeni Yaşam Çağrısı”na kulak vermeye başlıyor.

Geçmişteki tercihleri nedeniyle sürekli tartışılan ve bu anlamda da kendi demokratik talepleri için güçlü alternatifler yaratamayan Alevi toplumu, hem önümüzdeki dönem yapılacak olan seçimlerin tarihsel öneminin farkında hem de şimdiye kadar toplumsal olarak tercihlerinin özeleştirisi niteliğinde seçim tercihlerinde köklü değişikliğe gitmeye çalışıyor. AKP’nin diktatöryal ve tekçi mantığına, CHP’nin kendilerini araç olarak gören yaklaşımına karşı HDP’nin demokratik, özgürlükçü “Yeni Yaşam” projesini kendisine yakın bulan Alevi toplumu ve Alevi toplumunun örgütlü yapıları, güçlü bir muhalefet birlikteliği yaratarak, yüzde 10 seçim barajını aşmayı hedefine koyan HDP’yi işaret ediyor.

‘Kürt ve Alevi halkının ortak talepleri seçimleri önemli kılıyor’

Seçimlere yaklaşırken Türkiye’nin en önemli gündemini Kürt sorunun oluşturduğunu belirten Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Genel Başkanı Müslüm Doğan, “Aleviler Kürt sorunun onurlu bir ‘çözüm süreci’ ile sonlandırılmasını ve barışın kalıcı bir şekilde tesisini istemektedirler. İnançları özgürleştirilmesi ortak özgür bir geleceğin inşası Kürt ve Aleviler için ortak bir talep halini almıştır. Bu anlamda Alevilerin mücadelesi ile Kürt özgürlük mücadelesinin bir eksende geliştirilmesinin de zorunluluğu söz konusudur. Bu nedenle bu seçimlerin Aleviler açısından önemi büyüktür” değerlendirmesinde bulundu.

Seçim süreci CHP-Alevi ilişkisini kopartabilir

CHP ile Aleviler arasındaki 90 yıllık tartışmalı ilişkiyi kasteden Doğan, “90 yıllık geri bir ilişkinin bu süreçte koparılması söz konusudur” dedi ve “Bu süreçte koparılmayacak ilişkinin ileri süreçlerde büyük sorun yaratacağı ve büyük bir siyasal bunalımın gündemde olacağı kesindir” uyarısında bulundu.

‘CHP kırmızı çizgilerimizi aştı’

Doğan, “sistem partisi” olarak adlandırdığı ve Alevilerin taleplerini görmezden geldiğini belirttiği CHP’yi şöyle eleştirdi: “PSAKD olarak siyaset kurumlarında siyaset yapmasının örgütsel olarak önünü açtık. Hareketimizde, 90 yıllık bir geri duruşun ve sistemin partisi olan CHP konusunda olumsuz görüşler egemendir. CHP’nin yayınlamış olduğu 10 maddelik broşürde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılmaması hususu bile tek başına olumsuz bir sebeptir. Bizim hareketimizin kırmızı çizgileri CHP tarafından aşılmıştır.”

‘Alevilerin tercihi HDP olmalıdır’

Doğan, HDP’nin Aleviler ile tam bir kucaklaşma yaşayamadığı ancak, samimi ve özverileri siyasetinin Alevi kitleleri arasında umut yarattığını belirtti. HDP’nin Alevi inancına ve öğretisine yaklaşımının diğer partilerle kıyaslanamayacak bir boyutta olduğunu vurgulayan Doğan, “Alevilerin tercihi HDP yönünde olmalıdır. Bu tarihsel bir zorunluluktur. Geleceği ancak böyle inşa edebiliriz” çağrısında bulundu.

AKD: Tavrımızı Cumhurbaşkanlığı seçiminde gösterdik

Bugüne kadar kurulan hiçbir parlamentonun Alevilerin sorunlarına çözüm aramadığını belirten Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı Doğan Demir, Alevilerin kitlelerinin seçimlerdeki tutumlarına ilişkin, “Eşit yurttaşlık, demokrasi ve insan haklarından yana olanlardan taraf olacağız bizlerde. Özellikle ülkemizin birlik ve beraberliğe daha fazla ihtiyacı olan bu zamanda bizler de halkların kardeşliği, barışı adına tercihimizi yapacağız” değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tavırlarını gösterdiklerini belirten Demir, “Potansiyel oy deposu olmadığımızı anlatmaya çalıştık. Ne kadar başarılı olduğumuzu bu seçim döneminde gösterilecek adaylardan ve söylemlerden anlayacağız” dedi.

Demir, geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşme yapmış ve özellikle Alevi gençleri ve kadınlarının HDP’ye yöneldiğini belirtmişti.

HSAKD: Aleviler için tarihi bir süreç

Alevilerin Meclis’te kendi örgütlülüğüyle temsil edilmesi sürecini HDP’nin başlattığını işaret eden Hübyar Sultan Alevi Kültür Derneği (HSAKD) Genel Başkanı Ali Kenanoğlu, “İlk defa Alevilerin kendi kimlikleriyle Meclis’te yer almaları konusunda Alevi örgütsel yapısını temsil eden kişilere listelerinde yer vereceğini açıklamışlardır. Alevi toplumunun Meclis’te temsili konusunda HDP kararlı gözükmektedir ve bu durumda Aleviler açısından tarihi bir süreçtir” değerlendirmesinde bulundu.

CHP uyarısı!

Alevilerin, bağımsız bir duruş ile savunduğu ilkeleri taşıyan bir siyasi parti ile seçimlerde ittifak yapması gerektiğini önerisinde bulunan Kenanoğlu, CHP’yi kastederek, “Aleviler hiçbir partinin değirmenine su taşıyıcı olmamalıdır. Bu parti şüphesiz ki ‘biz etnik ve inançsal kimlik siyasetine karşıyız’ diyerek egemen kimlikler karşısına asimilasyona uğrayan kimliklere siyaset şansı tanımayan partiler olamayacaktır. Bu parti, Alevileri kendi vergileriyle asimile eden Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlığını savunan bir parti olamayacaktır” dedi.

‘Seçimlerde belirleyici olmak istiyoruz’

Kenanoğlu, seçim görüşmelerinde kendileriyle görüşen tek partinin HDP olduğunun altını çizerek, “Kendi temsilcilerimizi parlamentoya göndermek istiyoruz ve bu konudaki talebimizi, görüşümüzü diğer Alevi kurumlarıyla ortaklaşarak HDP’ye bildirdik. Bu seçimlerde sadece destekçi değil belirleyici de olmak, kendi temsilcilerimizi seçmek istiyoruz” diye belirtti.

ADAD: HDP’ye hak ettiği desteği vereceğiz

Ankara Demokratik Alevi Derneği (ADAD) Eşbaşkanı Murat Işık da, HDP’nin toplumun tüm ötekileştirilen kesimlerinin sorunlarını kendi programına koyan bir parti olmasından kaynaklı hak ettiği desteği vererek, seçimlerde HDP’den yana oy kullanacaklarını belirtti. Alevi toplumunun bulunduğu her yerde “Demokratik Ulus” perspektifini esas alması ve kendi öz yönetimlerini tekrardan oluşturması gerektiğini belirten Işık, “Kuşkusuz ki Alevi toplumunun bu taleplerini sahiplenen, bu talepleri programlarına koyan, mücadelelerinde gerekçe haline getiren siyasal güç Alevilerin dostudur ve Aleviler tereddütsüz seçimlerde tercihlerini bu güçlerden yana yapmalıdırlar” dedi. Işık, önümüzdeki seçim sürecinin Aleviler için, demokrasinin inşa edileceği bir süreç olarak ele alınması gerektiğini belirtti.

HBVAKV: Özgürlük, eşitlik ve adaletten yana olacağız

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez ise, genel seçimlerin Türkiye’nin “eşit yurttaşlık” kavramı ve laik, demokratik bir ülke olmaktan hızla uzaklaştığı bir döneme denk gelmesinin önemine vurgu yaparak, şu değerlendirmede bulundu: “Aleviler bu kavramları kaybettikleri andan itibaren Osmanlı’nın son dönemlerde yaşadıkları zulmü yaşayacaklarını düşünüyorlar. Türkiye’de barışın gelmeyeceğini düşünüyorlar. Onun için 2015 yılı seçimleri Aleviler için çok önemli bir seçim. Taşıdıkları bir misyon var. O tarihi misyonun gereği omuzlarında taşıdıkları bir yük var. Merkezine insanı koyan ‘Kabem insandır’ diyen bir topluluğun mutlak süreçte sadece kendileri için değil başka topluluklar için de taleplerinin olması, eşit olması gerekiyor ve oy kullanırken bunu dile getiren siyasi partilerin daha çok tercih edeceklerini düşünüyorum.”

Geçmez, kurum olarak seçimlerdeki tavırlarına ilişkin de, “Biz her zaman, özgürlük, eşitlik ve adaletten yana olduk. Hem demokrasiden hem laiklikten yana olduk. Bizim kurumumuz bu değerleri savunanları her zaman destekleyeceğini açıklamıştır” dedi.

Geçmez, geçtiğimiz günlerde Hacı Bektaş Veli Dergahı postnişini Veliyettin Ulusoy ve HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile yapılan ortak görüşme sonrası yaptığı açıklamada, HDP ile fikir ortaklığı içinde olduklarını açıklamıştı.

Alevilerin en kitlesel örgütü ABF:HDP ile yol yürüyeceğiz

Birçok Alevi kurumunu içinde barındıran, Alevilerin çatı örgütü olarak nitelendirilen Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) Genel Başkan Yardımcısı Baki Düzgün de, sürecin HDP ile Aleviler arasında gerçekleşecek bir seçim ittifakına doğru ilerlediğini belirtti.

Seçimlerin normal bir süreçte yaşanmadığını dikkat çeken Düzgün, “Türkiye’de yapılan bu seçimler normal bir yönetim alma seçimini dışında sistem ya şeriat uygulamalarına gidecek ya da muhalif güçlerin ortak güçleriyle hükümetin bu politikalarına dur diyeceğiz. Alevi toplumu geçmişte CHP’ye yakın dururken bu seçimlerde tartışmalar üzerine HDP ve sol sosyalist camiaya daha yakın duruyor. Bu dönem yeni oluşan, içerisinde HDP ve diğer sol, sosyalist güçlerin olduğu muhalif hareket ile yol yürüyeceğiz” sözleriyle, seçimlerde HDP’yi destekleyeceklerini belirtti.

‘CHP’den kopuş yaşanacak,bunu istiyoruz’

Bu süreçte Alevilerin CHP’den kopuş yaşacağını belirten Düzgün, “CHP Alevi tabanından beslendi ancak, Alevileri dönük bir çalışma yürütmedi ve taleplerini karşılamadı. Aleviler bunu sorgulayacaktır ve CHP’den büyük bir kopuş yaşanacak bu süreçte, yaşanması gerekiyor. Bunu biz de istiyoruz” dedi.

Kurulduğu günden beri CHP ile yakın ilişki içinde olan ve en son 2007 yılında CHP-DSP ittifakını destekleyen Türkiye’nin en kitlesel Alevi örgütü olan ABF’nin, 2015 yılı seçimlerinde HDP’yi destekleme kararı, Alevi kitlelerinin yeni tercihi için önemli bir ipucu oluşturuyor.

özgür-gündem

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR

Bu siteyi kullanmaya devam ederek, tarayıcı çerezleri kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi

Bu web sitesindeki çerez ayarları, size mümkün olan en iyi gezinme deneyimini sunmak için "çerezlere izin ver" şeklinde ayarlanmıştır. Çerez ayarlarınızı değiştirmeden bu web sitesini kullanmaya devam ederseniz veya aşağıdaki "Kabul Et" seçeneğine tıklarsanız, buna izin vermiş olursunuz.

Kapat