Alevi kurumlarının seçim kararı: ‘HDP ile eylem birliği’

Turgut Öker: “Bu bir aritmetik seçim ittifakı değil, eylem birliğidir”Avrupa’da faaliyet gösteren Alevi örgütleri, 7 Haziran seçimlerinde kendilerine kontenjan öneren HDP ile görüşme kararı aldı.

Frankfurt’ta biraraya gelen Avrupa Alevi Birlikleri Konfedarasyonu (AABK) üyesi dernekler, Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) destekleyecek. Frankfurt Alevi Kültür Merkezi – Cemevi’nde seçim konusunu görüşen AABK üyeleri, Genel Başkan ve Turgut Öker heyetine görüşmeler için yetki verdi. 268 dernek temsilcisinin katıldığı toplantıda karar, bir ret oyu ve dört çekimsere karşı oy çoğunluğuyla alındı.Avrupa’nın dört bir yanından geldiler Frankfurt Cemevi’nde yapılan toplantıya İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Duran Mor, Fransa ABF Başkanı Erdal Kılıçkaya, İngiltere ABF Başkanı İsrafil Erbil, Almanya Başkanı Hüseyin Mat, Alevi Kadınlar Birliği Başkanı Nevin Kamiloğlu, AABK Genel Başkanı Turgut Öker ile Avusturya ABF Başkanı Mehmet Ali Çankaya ile AABK üyesi derneklerin 268 temsilcisi katıldı.

Türkiye Maraş olur

AABK Genel Başkanı Turgut Öker, HDP içinde 8 Haziran’da AKP’nin 400 milletvekiline ulaşması durumunda Türkiye’nin Maraş’a dönüşeceğini ileri sürdü. Turgut Öker, Cumhuriyet Halk Partisi’ne, “Bir buçuk milyon insanın örgütlü olduğu kuruma kontanjan verirseniz yok mu olursunuz? Ne yapmamız lazım? Önlerinde diz çöküp dans mı etmemiz lazım?. Ne yapmamız lazım ki bu kurumu adam yerine koysunlar?” diyerek sert çıkıştı.Bir tane mantar tabancanız var mı? “Kaybedersek bütün Türkiye Maraş olacak” öngörüsünde bulunan Turgut Öker konuşmasını şöyle sürdürdü: “Maraş’ta örgütsüz Aleviler cellatlarını bekledi. Maraş’ta Devrimciler, Kürtlert soykırımı önlemişti. Bir tane mantar tabancanız mı?. Bu saatten sonra gerilla güç mü oluşturacaksınız? Sizi bugün burun kıvırdığınız o gerilla savunacak. Nasıl Ezidilerin yokolmasını Kürtler önlediyse yarın sizler de onlara muhtaç olacaksınız. Bu bir aritmetik seçim ittifakı değil, eylem birliğidir. HDP ile Alevi sorununun çözümü için stratejik işbirliği yapıyoruz” dedi. Toplantı sonunda ‘Alevi hareketinin iradesini yansıtmak üzere görüşmeler yapılması’ bir karşı oy, ve dört çekimser oya karşı oy çoğunluğu ile kabul edildi.Enerjimizi kendimizi anlatmaya harcadık

Turgut Öker, toplantıda Alevi örgütlerinin muhatap alınma sürecinin kolay geçmediğini anlattı. Yıllar önce kendilerini BDP’ye karşı savunmak durumunda kaldıklarını kaydeden Öker, “İnanç özgürlüğü Alevilerin de haklarını almasıyla mümkündür” diyen, ‘Laik eğitim’ istemiyle bir günlük okul boykotu yapan sol, sosyalistlerin de yıllarca Alevi örgütlenmelerini ‘gerici’ olarak nitelendirdiklerini söyledi. Öker, “Yıllarca enerjimizinin önemli bir kısmını ‘Alevilik hak, Alevi örgütlenmesi haktır’ söylemine harcandık. Üç yıl önce Avrupa demokratik Güçbirliği Platformu oluşmasına öncülük ettik. Bize yönelik saldırıları püskürtmek amacıyla bu platformu önerdik. HDP modelinin anafikri Alevilerdir” dedi.Alevilerin mücadelesi sürecekToplantıyı yöneten Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat Alevilerin tarihiyle, gerçekliğiyle yüzleşmeden korkmaması gerektiğini söyledi. Farklı dil, kökenden insanların tek bir payda ile kaynaştıran hareketin çok güçlü olduğunu kaydeden Mat, hiç korkmadan, çekinmeden herşeyi tartışabileceklerini ve. Alevilerin kimliğini meclise taşınması konusunda görüşmelerin önemli olduğunu vurguladı. Toplantıda Alevilerin siyasete katılması yönünde görüşün ağırlık kazandığını belirten Mat, “Sonuç ne olursa olsun mücadelemiz devam edecek. AKP 400 milletvekili kazanırsa mücadelemiz daha sert olacak” dedi.Toplantıda 81 kişi söz aldı. HDP ile ittifak konusunda uyarılar da oldu, Alevilerin asıl hedefinin 8 Haziran sonrasında da sokaklara hakim olması gerektiği yönünde görüş belirtenler de. Karar ise büyük bir çoğunlukla alındı. Karar ayakta alkışlandı. İşte tgörüşlerden bazıları:Celal Tükengün- Danimarka: Hiçbir partiye üye olmadan tek ses, tek yumruk olarak görüşmeleri derinleştirmekten yanayız.

Halil Özdemir – Frankfurt: Siyasete geç müdahale ettik. 7 Haziran’da bir milletvekili gelmez. Turgut Öker’i Meclis’te görmek bizi çok sevindirir. Ciddi bir kurumuz. Herhangi bir partiye destek verilmesini doğru bulmuyorum.İsmail Demirtaş – AABK Disiplin Kurulu Başkanı: Almanya’da göçmenlerin en saygın, en gözde örgütüyüz. Bu saygınlığı yokedecek çalışmalarda bulunmuyalım. Siyasi bir örgüt değil, siyasetin ilgisini çekecek bir merkez olmamız gerekiyor. Almanya’da sorunlarımızın yüzde 95’ni çözdük. Türkiye’de Alevi olarak yaşamak giderek zorlaşıyor. 7 Haziran seçimlerinde tüm demokrasi güçleriyle geleceğimize sahip çıkmamız gerekiyor.İbrahim Solmaz (Worms) HDP’de iki eğilim var. Neye göre karar vereceğiz. Kurumumuzu ateşe atmayalım. Alevi örgütlenmesi ikinci yenilgiyi kaldırmazDeniz Güner: Alevileri Mecliste görmek istiyoruz. Alevilerin kendi siyasetini belirlemeleri için bir canın Mecliste olması şart.

Aylin Şimşek – Mannheim: Alevileri en iyi anlatan, sorunlarını çözebilecek yine bizleriz. AABK kararını destekliyoruz. Yalnız bırakmayacağımızı beyan ediyoruzAli Asker Kandemir: Alevilerin can güvenliğinin sağlanması için devrimci, demokratik hareketlerle daha fazla işbirliği şart.Duisburg: Alevi örgütüne zarar vermemesi koşuluyla sandık konusunda önemli bir Alevi örgütü olarak AABF’nin arkasında duracağız.

Naci Azmen – Metz: HDP de bir bileşendir. Konfedarasyon Başkanımıza kimsin, sen Alevisin demeyeceklerdir

EN SON EKLENENLER