Alevi mitinginde; yeni müfredat iptal edilsin!

1
223

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Eğitim-Sen’in çağrısıyla Kartal Meydanı’nda ‘Laik, Bilimsel, Anadilde Eğitim Mitingi’ düzenlendi. Mitinge katılan binlerce kişi, AKP hükümetinin yeni müfredatına tepki gösterdi

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Eğitim-Sen’in çağrısıyla Kartal Meydanı’nda “Laik, Bilimsel, Anadilde Eğitim Mitingi” düzenlendi. Mitinge katılanlar Kartal Ahmet Şimşek Koleji önünde toplandı ve miting alanına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş kolunun en önünde “Geleceğimize sahip çıkıyoruz. Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim” yazılı pankart taşındı. Mitinge HDK, “Tekçi, cinsiyetçi, gerici eğitime hayır” ve “Gençlerimizin geleceğini karartmayacağız. Laik, bilimsel, kamusal, parasız ve anadilde eğitim” pankartlarıyla katıldı. Kitlenin “Nuriye Semih onurumuzdur”, ‘Faşizme karşı omuz omuza”, “Figen Yüksekdağ onurumuzdur”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük”, “Tek tipe hayır” sloganları attığı yürüyüşte; HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine yönelik gerçekleşen ırkçı-faşist saldırıyı ve Sur’un yıkımına karşı dövizler taşındı.

Yeni müfredat ‘topluma darbe’

Mitingde ilk sözü alan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Cihadın değil bilimin müfredatını yazacağız” dedi. Kurumlar adına ortak hazırlanan basın metnini sanatçı Orhan Alkaya okudu. AKP-Saray iktidarının gerici ve cinsiyetçi müfredatı ile dindar ve kindar nesil yetiştirerek “saltanatını” baki kılmaya çalıştığını söyleyen Orhan, eğitimin birer ticarethaneye dönüştürüldüğünü kaydetti. Hükümetin kendi anayasasını yok saydığını dile getiren Orhan, yeni müfredatın topluma bir darbe olduğunu kaydetti. “AKP/Devlet iktidarında kadın katliamları, taciz ve tecavüz suçu işleyenlere ‘Cezasızlık’ kat be kat arttı!” diyen Orhan, öğrenci yurtlarında, çocuk yuvarlarında Kuran kurslarında yaşanan taciz ve tecavüzleri hatırlattı.

Tek tek talepler sıralandı

Orhan, Aleviler ve emekçilerin taleplerini şu şekilde sıraladı:

*AKP’nin ‘Yeni’ dediği eğitim programının iptal edilmesini, demokratik katılım ve bilimsel yöntemle yeni laik, demokratik, bilimsel, parasız ve anadilde eğitimi hak kabul eden bir eğitim programı istiyoruz.

*12 Eylül Anayasasının yürürlükten kaldırılarak, çoğulcu ve katılımcı bir yöntemle yeni ve demokratik bir anayasa yapılmasını istiyoruz.

*Etnik, inançsal ve cinsel ayrım içeren, ırkçı, cinsiyetçi, erkek egemen yasaların yeni anayasa çerçevesinde yeniden düzenlenmesini istiyoruz.

* Diyanet işleri Başkanlığının kaldırılarak inanç grupları için eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğü bağlamında bir düzenleme istiyoruz.

*Biz Aleviler Cemevlerimizi Hakkın ve hakikatin mekanı olarak biliyoruz. Her türlü engelleme ve saldırıya rağmen cemevlerimizde yolumuzu erkanımızı yaşamaya, yaşatmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda inanç grupları için eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğü için mücadele ediyoruz.

*Koçgiri, Dersim, Ortaca, Kırıkhan, Elbistan, Hekimhan, Malatya, 4 Eylül 1978 Sivas, Maraş, Çorum, Madımak, Gazi, Ümraniye ve Gezi Katliamları hakkındaki dosya, arşiv, yargılama gibi belgelerin açılarak gerekli süreçlerin yeniden işletilmesini istiyoruz.

*Tecavüzcü, işkenceci ve katliama karışmış devlet görevlileri hakkındaki ‘Cezasızlık’ uygulamasına son verilmesini, yargılamaların adil ve hukuka uygun yapılarak gerekli cezaların verilmesini istiyoruz.

*Düşünceleri ve siyasi görüşleri nedeniyle hapishanelerde tutulan, tecrit ve hücre cezası gibi uygulamalara maruz bırakılan gazeteci, yazar, milletvekili, siyasetçi bireylerin derhal serbest bırakılmasını ve hapishanelerdeki tek tip elbise uygulamasına son verilmesini istiyoruz.

Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek…

Ortak metnin okunmasının ardından bilimsel, laik ve anadilde eğitim istediklerini dile getiren öğrenciler Yağmur Günoğan ve Onur Güngör “Karanlığa teslim olmayacağız” bildirisini okudu.
Yaşanılan coğrafyadaki kültürel zenginlikler nedeniyle farklı dillerin inkar edilmesine karşı herkesin eşit, bir arada, kardeşçe kendi anadilinde bir eğitim görmesini istediklerini dile getiren gençlerin okuduğu bildiride şu ifadeler yer aldı: “Bizler, devletin yıllardır eğitimle birlikte inançlarda da tekçi tutumuna karşı başta Alevilerin inançları olmak üzere tüm inançların eşit ve bir arada olmasını ve yıllardır dayatılan zorunlu din dersi uygulamasına son verilmesini istiyoruz. OHAL gerekçesiyle KHK ile işten çıkarılan tüm öğretmenlerimizin işe iadesini istiyoruz. Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek, yeryüzü Hak’ın yüzü oluncaya dek, Hak aşkına mücadele etmeye devam edeceğiz. Karanlığa teslim olmayacağız.”
Miting metinlerin okunmasının ardından konser ile son buldu.

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here