Alevi oldukları ve Hayır dedikleri için işten atıldılar

Post date:

Author:

Category:

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker’in, Çiftçiler Ayakkabı Fabrikası bahçesinde gerçekleştirdiği referandum propagandasında “evet mi, hayır mı?” sorusuna “hayır” diye cevap veren 3 Alevi kadın işçi işten atıldı. Alevi oldukları için sürekli hakaretlere maruz kaldıklarını açıklayan kadınların yarın suç duyurusunda bulunacakları öğrenildi.

İstanbul Bağcılar’da LC Waikiki’ye fason üretim yapan, Çiftçiler Ayakkabı Fabrikası, Alevi oldukları ve referandumda hayır diyeceklerini söyledikleri için 3 kadın çalışanını işten attı. Atılan işçilerden D.K, “AKP milletvekilinin gelmesi ile fabrikada bir miting yapılacağı söylendi ve tüm çalışanlar mitinge katılması için zorlandı. Katılmak istemediğimizi söyledik. Ustabaşı bize, ‘Siz kendinizi çok mu akıllı zannediyorsunuz?’ dedi. Zorla indirildik.” Eker’in yaklaşık yarım saat süren konuşmasında “Evet mi diyoruz?” diye sorduğunu anlatan D.K. bunun üzerine “hayır” diye bağırdıklarını söyledi.

İŞ YERİNDE AKP BAYRAĞI

Sonraki gün çalıştıkları bölüme AKP bayrağının asıldığını dile getiren D.K, AKP bayrağını oradan indirmelerini istediklerini, ancak indirilmediğini söyledi. Ardından yazıhaneye çağrılarak, “Hayvanlar, dinsizler, imansızlar” şeklinde ağır hakaretlere maruz kaldıklarını ve işten atıldıklarını söyledi. D.K, “Ben psikolojik olarak kötü haldeyim. İşsiz kalmak önemli değil. İş bulabilirim ama yaşadığım olay normal değil” diye konuştu.

KADINLARDAN KAMUOYUNA MEKTUP

İşten atılan kadınlar ayrıca kamuoyunu bilgilendirmek için sosyal medyada bir mektup yayınladılar. “Biz LC WAİKİKİ’nin fason işlerini yapan ÇİFTÇİLER AYAKKABI fabrikasında çalışan 3 kadın emekçiyiz. 10 ay çalıştığımız süre içerisinde sürekli bir mezhep ayrımcılığı yaşadık” diye başlayan mektup, sürekli ustalarımız tarafından Alevi olduğumuz için hakaretlere uğramaktaydık. İLHAN ERDOĞAN adında imalat sorumlumuz, ‘Cemevi cümbüş evi, gitmekten bir gün çarpılacaksınız’ hakaretleriyle bizi sürekli tahrik ediyordu” şeklinde devam ediyor.

“ZORLA MİTİNGE GÖTÜRÜLDÜK”

Mektupta son alarak “Biz 3 kadın arkadaş ‘Hayır’cı olduğumuzu dile getirdik, oranın miting alanı olmadığını vurgulayarak AKP bayrağını oradan indirmelerini istedik. Bu olaydan yaklaşık 1 saat sonra biz 3 Alevi arkadaş yazıhaneye çağrılarak “hayvan dinsizler, imansızlar” denerek ağır hakaretlerle işten atıldık. Gitmek istemediğimiz miting alanına patronumuz Murat bey tarafından hakaret edilerek işyerinde yapılan AKP mitingine zorla götürüldük ve bunlara rağmen işten atıldık” deniliyor.

 SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKLAR

Alevi oldukları için sürekli hakarete uğradıklarını, son olarak da referandumda ‘hayır’ diyecekleri için işten atıldıklarını söyleyen kadınların yarın suç duyurusunda bulunacakları öğrenildi.  (HABER MERKEZİ)

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR