Alevi paketinde sona gelindi

Yıllarca hükümetin cemevilerine karşı yaptığı ayrımcılığın ardından bir adım atıldı. Hükümet Alevi paketi üzerindeki son değerlendirmelerini yapıyor. Cemevlerine yasal dayanak sağlanmasını içeren yasa tasarısının bir iki hafta içinde Meclis’e sevk edilmesi bekleniyor. Yasayla cemevleri de tıpkı camiler gibi, elektrik, su parası ödemeyecek.

Seçim öncesinde vaadler arasındaydı. Hükümetin de üç aylık reformları arasında alınmıştı. Alevi açılımında sona gelindi. Geçen hafta içinde Başbakan Davutoğlu’nun kurmaylarıyla yaptığı toplantıda alevi düzenlemesine ilişkin ilk adımların atılması kararlaştırıldı. Süreç iki aşamalı olarak yürütülecek. İlk aşamada cemevlerine fiili olarak yasal dayanak sağlanacak, ders programlarına Alevilere yönelik seçmeli dersler eklenecek.

Bu amaçla imar, belediye ve elektrik piyasası kanununlarında değişiklik yapılacak. O düzenleme ile cemevlerine fiili olarak yasal dayanak sağlanacak. Cemevleri de tıpkı, Diyanet bünyesindeki camiler gibi elektrik ve su ücreti ödemeyecek. Tasarının başbakanlıktaki son değerlendirmelerin ardından da bir iki hafta içinde meclise sevk edilmesi bekleniyor.

Yasal düzenleme ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı da harekete geçecek. Yönetmelik ve genelge çıkarılacak. Müfredata Alevilik inancına yönelik dersler eklenecek. Seçmeli dersler arasında alevilik inancının temel felsefesini oluşturan ehlibeyt dersine yer verilmesi üzerinde duruluyor. Ama bu dersi seçenlerin zorunlu din dersinden muaf olup olmayacakları süreç içerisinde gözden geçirilecek.

EN SON EKLENENLER