Alevi Pirleri ve Dedeleri: Elinizi ve dilinizi cemevlerimizden çekin

Alevi Pirleri ve Dedeleri, Gazi Cemevi’nin günlerdir polis kuşatmasına alınmasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada “Gazi Cemevi özelinde yaratılmak istenen, Alevi hareketinin direncini kırmaktır” denildi.

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde bağlı Gazi Mahallesi’nde bulunan Gazi Cemevi’nin günlerdir polis kuşatması altında tutulmasına nedeniyle Alevi Pirleri ve Dedeleri, cemevinde düzenledikleri basın toplantısıyla kuşatmanın kaldırılmasını istedi. Toplantıda Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Demokratik Alevi Dernekleri, Alevi Dernekler Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi, Okmeydanı Cemevi yöneticilerinin yanı sıra Gazi Mahallesi halkı da katıldı.

‘Ötekileştirici yaklaşım Türkiye halklarını iç savaşa doğru sürüklüyor’

Toplantıda ilk olarak Gazi Cemevi Başkanı Veli Gülsoy, söz aldı. Mahalle halkının Kürdistan’da yaşanan katliamları protesto etmek üzere düzenledikleri yürüyüşün valilik ve emniyet tarafından engellendiğini söyleyen Gülsoy, Perşembe gününden bu yana cemevlerinin engelleme üzerine yaşanan olaylar sırasında polis saldırılarına maruz kaldığını ifade etti.

Yaşanan olaylar nedeniyle “Faşistler, şeriatçılarla ile birleşip ortak bir güç oluşturdularsa, biz de faşizme karşı ortak bir güç oluşturmalıyız” diyerek konuşmasına başlayan ABF Genel Başkanı Baki Düzgün ise Suriye politikasında iflas eden sistemin Türkiye’de ayrımcı, ötekileştirici ve provokatif uygulamalarla Türkiye halklarını iç savaşa doğru sürükleme hevesinde olduğunu söyledi

‘Gazi Cemevi özelinde yaratılmak istenen, Alevi hareketinin direncini kırmak’

Sur, Cizre, Silopi’de yapılan katliamlara karşı demokratik tepki eylemi gerçekleştiren kitle örgütlerine hedef gözetilerek saldırıldığını belirten Düzgün, Gazi Cemevi’nin ve diğer inanç kurumlarının marjinalleştirmeye çalışıldığını vurguladı. Düzgün, Hızır Cemi esnasında polis tarafından cemevinin bahçesine yapılan saldırıyı da “ibadet özgürlüğüne yapılmış bir saldırı” olarak gördüklerini kaydetti.

Düzgün, yaşanan kuşatma ve saldırıların son bulması için Kaymakam’la görüşmeye giden Alevi pirlerine de yine görüşme sonrasında polislerce plastik mermilerle saldırıda bulunulduğunu paylaştı
Gazi Cemevi özelinde yaratılmak istenenin Alevi hareketinin direncini kırma ve biat ettirme çabası olduğunun altını çizen Düzgün, “Gündüz pirlerimize hedef gözeterek saldıran zihniyet, demokratik hakkını kullanan gençlerimizden ikisi ağır yaralı olma üzere 3’ü de gerçek kurşunlarla yaralamıştır” dedi.

‘Devletin Alevisi olmayacağız’

Sözlerinin devamında bu zulüm yaklaşımını kabul etmeyeceklerini söyleyen Düzgün, Gazi Cemevi üzerindeki kuşatmanın inanç özgürlüklerini kısıtlanması nedeniyle derhal kaldırılmasını istediklerini bvelirttiği konuşmasını da “Devletin Alevisi olmayacağız, elinizi, dilinizi inancımızdan cem evlerimizden çekin” diyerek sonlandırdı.

‘Alevilik farklı bir kuşatma altındadır’

Pir Sultan Kültür Abdal Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan da cem evinin kuşatmaya alınmasının Türkiye’nin her yanında kınanması gerektiğini kaydetti. Kaplan, “Alevilik farklı bir kuşatma altındadır. Gün birlikte faşist iktidara karşı, mücadele etme günüdür” dedi.

Toplantı, konuşmaların ardından son buldu.

DİHA

EN SON EKLENENLER