‘Alevi toplumunun eğitim modeli incelenmeli’

Demokratik Alevi Derneği Ankara Şubesi,  ‘Eğitim Sistemi ve Aleviler’ konulu muhabbet gerçekleştirdi.

Demokratik Alevi Derneği Ankara Şubesinde ‘Eğitim Sistemi ve Aleviler’ konulu muhabbet gerçekleştirildi.

12. Dönem Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı, Eğitimci Kemal Bülbül’ün konuşmacı olduğu muhabbete DAD yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Muhabbette son dönemde eğitimin giderek gericileştiği, Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı yeni müfredatı, Anaya ve Alevilerin gelecek dönemlerde buna karşı nasıl tutum almaları gerektiği anlatıldı.

“YENİ BİR ERİL ANAYASA OLUŞTURULUYOR”

Eğitimci Kemal Bülbül “Oluşturulmak istenen sistemde kadınlara hakaret ederek, eş cinselleri yok sayılarak, çocuklara tecavüz ederek yeni bir eril anayasa oluşturulmaya çalışılıyor” dedi.

“ŞUANKİ SİSTEM IRKÇI, ERKEK EGEMEN, ASİMİLASYONCU”

Türkiye’deki eğitim sistemine değinen Bülbül, “Şu anda eğitimde uygulanan program, kent soylu, orta üst sınıfa hitap eden bir sistemdir, ırkçıdır, asimilasyoncudur, erkek egemendir, din faktörü işin içine çok ustaca zerk edilmiştir ve farklılıkları inkar eden bir durum söz konusudur. Bundan kaynaklı olarak çocuklar  bu eğitim sistemiyle tekçi bir anlayışla yetiştiriliyor” diye belirti.

“ZORUNLU DİN EĞİTİMİ, ZORUNLU ASİMİLASYONDUR”

Alevi kurumları olarak  ‘Zorunlu din dersi kaldırılsın’ diye söylüyorduk, şimdi programın tamamı din dersi oldu” diyen Bülbül “Bundan sonra program kaldırılsın” demeliyiz. Zorunlu din eğitimi aslında zorunlu asimilasyon anlamına da geliyor.” dedi.

“ALEVİ TOPLUMUNUN EĞİTİM MODELİ İNCELENMELİ”

“En önde gelen bir eğitim modeli olarak incelenmesi gereken Alevi toplumunun eğitim modelidir” diyen Bülbül “Alevi toplumunda da tıpkı bir devlet gibi hem örgün hem de yaygın eğitim vardı. Örgün eğitim tekke ve dergahlarda yapılır. Yaygın eğitim de ocaklarda yapılırdı. Örgün eğitim tekke ve dergahlarda yapılırken buradaki dersler, biyoloji, matematik, astronomi, felsefe ve okuma-yazma, dört kitapta ders kitabı olarak okutuluyordu. Dergahlara gelen canlara hitabet dersi okutulurdu” dedi.

“CEM BİR YAYGIN EĞİTİMDİR”

Yaygın eğitimin Alevi ocaklarında verildiğini söyleyen Kemal Bülbül, “Cem bir yaygın eğitimdir. Ceme katılan arifliği öğrenir. Pir talip ilişkisi, pir ana ilişkisi, talip talip ilişkisi, kirve ilişkisi, musahiplik ilişkisi bunlar yaygın eğitim sistemiydi” diye belirtti.

“Bütün bunların karşısında kendimize alan açmalıyız” diyen eğitimci Kemal Bülbül, “Bizim alan açmamız lazım. Bu baskı ve zulüm altında her yerde,  her dakika, her an üstümüze yürüyen birşeylerle karşı karşıyayız. O sebeple sokakta, evde, komşumuzla okulda her yerde bunu tartışıp yeni alanlar açmamız gerekiyor” dedi. Muhabbet, karşılıklı tartışmaların yapılmasıyla son buldu.

Semra Acar – İSTANBUL

EN SON EKLENENLER