Alevi türbesine el koyup, mescit yaptılar!

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi, Koyunbaba Türbesi’nin bulunduğu alana mescit yapılıp imam atanmasını mahkemeye taşıdı.

Çorum’un Osmancık ilçesinde bulunan ve Alevilerin önemli ziyaret merkezlerinden biri olan Koyunbaba Türbesine mescit yapıp imam atanması, Alevi örgütlerinin tepkisine neden oldu.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi, Koyunbaba Türbesi’nin bulunduğu alana mescit yapılıp imam atanmasını mahkemeye taşıdı.

Mahkeme sürecini ise 3 ayrı avukat takip edecek.

Koyunbaba’ya imam atanması olayının ilk duruşması, 30 Mart Çarşamba günü saat 10.00’da Çorum İdare Mahkemesi’nde yapılacak.

Osmancık İlçesi’nde Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Çorum Alevi Kültür Merkezi tarafından her yıl geleneksel olarak “Koyunbaba Anma Etkinlikleri” düzenleniyor.

Koyunbaba Türbesinin bulunduğu Arafat Meydanında yapılan etkinliklere Çorum, Samsun ve Amasya başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden davetliler ile Alevi vakıf ve dernekleri katılıyor.

Koyunbaba Hazretlerinin türbesinin ziyaret edildiği etkinliklerde kurban kesiliyor, cem yapılarak lokma dağıtılıyor, semahlar dönülüyor, Koyunbaba Hazretleri için dua ediliyor, türbe duvarında mum yakılıyor. Etkinliklerde halk ozanları da konser veriyor.

Alevi inanışları çerçevesinde anma etkinliklerinin yapıldığı alana mescit yapılması ve imam atanması, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi’nin tepkisini çekti.

Konuyla ilgili bilgi veren Vakıf Başkanı Dede Nurettin Aksoy, olayla ilgili Çorum Valiliği, Müftülük ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunduklarını, ilk duruşmanın da 30 Mart Çarşamba günü Çorum İdare Mahkemesi’nde yapılacağını söyledi.

Mahkeme süreci hakkında bilgi vermek ve istişare yapmak amacıyla Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenlendi.

Oda TV

EN SON EKLENENLER