Alevi-Yol : Prosedür olarak olanlar şova dönüştürdü

Post date:

Author:

Category:

Alevi Yol Kültür Dernekleri 27 .11.2016 tarihinde planan Erdal Erzincan Konseri’nden çekilme nedenlerini açıklamak adına 29.11 . 2016 Salı günü , Saat:10.30’da  Alevi Yol Kültür Dernekleri Güzeltepe Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi . 

29 Kasım 2016

Basın toplantısı öncesi yolungundemi.com haber sitemize açıklama yapan Alevi Yol Kültür Dernekleri Güzeltepe Şubesi başkanı Engin Yeşilbağ “Prosedür olarak olan Hacı Bektaş Veli Anadolu vakfı ve Sponsor olarak destek veren Çiğli Belediyesi bizleri yok sayarak , emeğimizi hiçe saydı . Bu konserin bir amacı olduğunu bize ait cemevi binamızın tapu sorunu olduğundan gelir elde etmek için girişimde bulunduğumuzu hem Çiğli belediyesi hemde  Hacı Bektaş Veli Anadolu vakfı biliyordu . Ama nedense konsere iki gün kala bilet satamazsınız biz yapıyoruz denerek  kurumumuzu hiçe sayarak Prosedür olarak olanlar konseri gerçekleştirdi . Konu ile ilgili girişimlerini anlatan Yeşilbağ konser afişlerini çiğli’nin her yerine yaptık . Erdal Erzincan uçak bileti ve girişimleri biz gerçekleştirdik . Yaklaşık bir aydır bu çalışmayı yürütüyoruz .Ama nedense bu emekler hiçe sayılarak sosyal medya ve yerel gazeteler de her iki kurum biz organize ettik diye şov yaptılar dedi .

Konu ile ilgili belgeler gösteren Yeşilbağ emek kutsaldır . İnancımız gereği Hak ve Hakikatin yanında olmalıyız . Bu çalışmayı bir ay boyunca derneklerimiz de gençlik örgütlemesi yapan henüz 16 –  17 yaşlarında olan gençlerimiz yaptı . Biz buna sessiz kalamayız dedi .

Haber sitemize yapılan açıklamalar ardından Alevi Yol Kültür Derneği Güzeltepe Şubesi ‘nde  Alevi Yol Kültür Dernekleri Güzeltepe Şubesi Başkanı Engin Yeşilbağ   basın metnini okudu .

BASINA VE KAMUOYUNA

Bu açıklamayı Alevi Yol Kültür Dernekleri olarak, son süreçte Çiğli Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çiğli şubesi ile yaşadığımız sorunları dile getirmek ve kurumumuza yapılan haksızlıkları göz önüne sermek için yaptığımızı belirterek başlamak istiyoruz.

Kurum olarak Asarlık Cemevi mizin tapu sorununu çözmek amacıyla bir Erdal ERZİNCAN konseri planladık ve çalışmalara başladık. Konserden gelir elde edebilmek elbette ki amacımıza ulaşabilmemiz açısından hedeflerimizden biri idi. Süreci ilk başladığı andan itibaren maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz

1- Yukarıda belirttiğimiz gibi yapacağımız etkinlikle hedeflediğimiz bir amaç ve maddi gelir olduğundan konsere bir sponsor bulmanın gerekliliği konusunda yönetim olarak uzlaşarak konser giderlerini karşılaması için Çiğli  Belediyesine başvuruda bulunduk.
2- Çiğli Belediye başkanı Hasan ARSLAN ile konu hakkında yaptığımız görüşmenin sonucunda mutabakata vardık.
3- Varılan mutabakat sonucunda bize, belediyenin bu giderleri ancak prosedür gereği bir vakıf ile protokol imzalayarak karşılayabileceği bildirildi.
4- Bu doğrultuda Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çiğli şubesi başkanı Hüseyin HAN ile görüşerek amacımıza katkı sunmasını istedik ve elbette olumlu sonuç aldık.
5- Prosedür gereği Çiğli Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çiğli şubesi ile protokol imzalandı.
6- Bu gelişmelerin ardından Alevi Yol Kültür Dernekleri olarak çalışmalarımıza başladık.
7- Öncelikle sanatçının menajeri ile gerekli görüşmeleri yaparak sanatçının kaşesi konusunda anlaşmaya vardık.
8-   Her durumda destekçimiz ve yardımcımız olacaklarını söyleyen Çiğli Belediyesi’nin profesyonel teknikerlerinin yardımıyla bizim belirlediğimiz biçimde afiş tasarımı yaparak kendi çalıştığımız matbaaya basıma gönderdik ve hemen afişleme çalışmalarına başladık.
9- Üç hafta boyunca gece gündüz demeden  yoğun bir tempoda afişleme,bilet satışı ve konser duyurusu yaptık. Bu arada sanatçının gidiş dönüş saatlerini dahi biz kontrol ederek uçak biletlerini aldık.
10- Süreçten kurum olarak dışlandığımızı,tüm çalışma süreci boyunca her durumu bize danışan Çiğli Belediyesi özel kalem müdürü Selda ARSLAN ın direktifleri doğrultusunda Çiğli Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından hazırlanan sunum metninde kurum adımızın yer almadığını öğrendiğimizde farkettik.
11- Konuyu görüşmek üzere Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çiğli şube başkanı Hüseyin HAN ile birlikte makamına gittiğimiz Selda ARSLAN,konseri düzenleyen Çiğli Belediyesi olduğunu Hacı Bektaş Veli Vakfı nın prosedür gereği adını kullandıklarını ve Alevi Yol Kültür Dernekleri nin bu oluşum içinde yer almadığını bilet satışı yapamayacağımızı konserin ücretsiz olduğunu söyledi.
Dolayısıyla adımızın düzenleyici olarak geçmediği,Çiğli Belediyesinin ücretsiz düzenlediği bir konserden gelir elde etmenin kurumumuzun adına leke süreceğini düşünerek çekildik ve o güne kadar Alevi Yol Kültür Derneklerinden amacımıza destek olmak için bilet alan tüm canlarımıza biletleri iade ederek paralarını alabileceklerini gerekli tüm kanallarla duyurduk.
Sürecin başından bu yana suya sabuna dokunmayan Çiğli Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çiğli şubesi birlikteliğinde, göstermiştir olduğumuz emekler hiçe sayılarak konser yapılmış gövde gösterileri kendilerine yakışır biçimde gerçekleştirilmiştir.Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU nunda dediği gibi “İşi yandaşa değil ehline vermek lazım ” yani Hasan ASLAN ın özel kalem müdürlüğü makamını tek vasfının belediye başkanının yeğeni olmak olan,hiç bir çalışan tarafından saygı duyulmayan bir zata değil o makamı hak eden sözünün arkasında durabilecek birine vermesi kendisine kurum olarak tavsiyemizdir.Aleviliğin temelinde olan “varolan haksızlığa karşı boyun eğmeyin,hakkınızla birlikte şerefinizide kaybedersiniz” sözünün Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çiğli şube başkanı Hüseyin HAN a hatırlatıp,asla ve asla doğru bildiğimiz yoldan şaşmayacağımızı,onurumuzu,yolumuzu hiçbir menfi çıkar doğrultusunda ayaklar altına aldırmayacağımızı tekrar belirtmek isteriz.

ALEVİ YOL KÜLTÜR DERNEKLERİ

 

YOLUN GÜNDEMİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR