Aleviler 12 dergahtan Ankara’ya yürüyor

Zorunlu din dersine karşı 12 Ekim’de miting düzenlenecek

Alevilerin eğitimdeki hak ihlallerine ve zorunlu din dersine karşı Ankara yürüyüşü 16. gününde devam ediyor. Yürüyüş kapsamında Alevilerin inanç merkezi olan Hacı Bektaş-ı Veli dergahından yola çıkıldı. “Çocuklarımızın ve inancımızın geleceği için yürüyoruz” diyen Aleviler, 12 Ekim’de Sıhhiye Meydanı’nda büyük bir miting düzenleyecek.

Nevşehir’in Hacı Bektaş ilçesine giden Aleviler, sabah saatlerinde Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Derneği Genel Merkezi’nde biraraya geldi. Zorunlu din dersine karşı Hacı Bektaş Müzesi önünden belediye meydanına kadar Hünkar Hacı Bektaşi Veli Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Dernekleri ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı yöneticileri tarafından yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşün ardından Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Sekreteri Sadık Özsoy tarafından yapılan basın açıklamasında, Aleviler taleplerini anlattı.

Alevilerin eşit yurttaşlıktan başka bir şey istemediğini belirten Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Müslüm Doğan da, “Bu Cumhuriyet laik demokratik bir cumhuriyete dönüşümünü tamamlayana kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

ABF Genel Sekreteri Recai Aksu ise yaptığı konuşmasında düşünce ve inanç özgürlüğü noktasında değerlendirmeler yapılması gerektiğini söyledi. Aksu, “Siz Avrupa Birliğine girmek istiyorsanız insanlara zorla bir inancı, bir felsefeyi dayatamazsınız” şeklinde konuştu.

10626603_642581325857781_8802350754519755980_nYapılan konuşmaların ardından Aleviler, Bektaşi dedeleri öncülüğünde Ankara’ya doğru yola çıktılar.

Ankara yürüyüşüne Amasya Hamdullah Çelebi’den ve Merzifon Piri Baba Ocağı’ndan da Aleviler katıldı. Yürüyüşe katılan Hasan Güvenç, TV10’a yaptığı açıklamada Çorum’a ulaştıklarını söyledi.

Dersim Düzgün Baba türbesinden, Kırklareli Topçu Baba’dan, İzmir Hamza Baba ve Antalya Abdal Musa’dan, Adıyaman’dan, Adana Çoban Dede ve Antakya Şıh Hızır Baba’dan, Sivas Pir Sultan ve İstanbul Karaağaç Tekkesi’nden yola çıkan Alevi pirleri de yürüyüşlerini sürdürüyor. İstanbul’dan Ankara’ya yürüyen grubun içinde bulunan Sevim Yalıncakoğlu, TV10’a yaptığı açıklamada Gölyaka’ya bağlı Yunusefendi köyünde Alevi dedesinin evinde kaldıklarını belirtti.

Ankara yürüyüşünde Afyon Sandıklı’ya ulaşan grubun içinde bulunan Ali Pakkan, TV10’a yaptığı açıklamada , tüm zorluklara rağmen Ankara’ya yürümekte kararlı olduklarını ifade etti.
Bu arada, Eskişehir Sucuyetin Veli’den 4 Ekim, Kırıkkale Hasan Dede Dergâhı’ndan ise 9 Ekim’de Ankara’ya yürüyüş başlatılacak.

EN SON EKLENENLER