Aleviler demokratik cumhuriyet için ‘Hayır’ diyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevilerin en kitlesel örgütü olan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Muhittin Yıldız, 16 Nisan’da yapılacak referanduma ilişkin dihaber’in sorularını yanıtladı. Yıldız, Anayasa değişikliğinin toplumun sorunlarının çözümünü içermediğini söyledi.

‘ALEVİLİĞİN ‘A’SI YOK’

Yıldız, anayasa taslağına dair eleştirilerini şöyle ifade etti:
“Anayasa tasarısının tamamen tekçi anlayışla hazırlanan bir paket olduğunu düşünüyoruz. Yapılan anayasa Aleviliği çok benimsemeyen Alevinin hakkını ve hukukunu savunmayan bir anayasadır. İki partinin arasında yapılan bir anayasa taslağıdır. Sonuç itibariyle bir referanduma gidilecek. Bu geçirilen taslakta da Aleviliğin ‘A’sı olamadığını ve Aleviliği hiç tanımadığını görüyoruz. İnkar edilen bütün renkler, kimlikler, diller yeni anayasa taslağında garantiye alınmalıydı.”

‘ANAYASA TOPLUMSAL SÖZLEŞMEDİR’

“Anayasa toplumsal bir sözleşmedir bütün kimlikler tanınmalı” diyen Yıldız, hem 82 Anayasası hem de yeni Anayasa taslağının bu nitelikte olmadığı söyledi. Yıldız, şöyle konuştu:
“Bu toplumsal uzlaşmayı da toplumdaki bütün hukuk insanları, bilim insanları, akademisyenler, kitle örgütleri bir araya gelerek sağlar. Bu şekilde olsaydı elbette ki biz anayasayı savunurduk. Ancak biz anayasa taslağını, tekçi bir anlayışın hizmetine münhasır yapılmış bir taslak olarak görüyoruz. ABF ve bileşenleri olarak anayasa için referanduma ‘Hayır’ diyoruz.”

Yıldız, Alevilerin iktidarlarla mücadele eden bir halk niteliği taşıdığı söyledi ve ‘Hayır’ın gerekçesi olarak demokratik cumhuriyet talebini öne sürdü:
“İç savaş ve toplumun katliama uğramasından kaygılıyız. Aleviler Selçuklulardan Cumhuriyete ve daha sonra da baskı ve zulümle yaşadı. Bugün Türkiye’yi yönetenler Ortadoğu’da hakim olan Emevi anlayışına hizmet eden Selefi ve Vahabilerle fikirdaştır. Biz kendimiz için ne istiyorsak bütün toplumlar için de aynı şeyi istiyoruz. Biz yeni bir demokratik cumhuriyet istiyoruz. Bu eksen etrafından buluşmak adına ‘Hayır’ diyoruz.”

‘HAYIR SOKAK SOKAK ANLATILMALI’

Referandum sonucunda ‘Hayır’ çıkmasını beklediklerini söyleyen Yıldız, “Siyasi parti gözetmeksizin bütün kurumlar tek çatı altında toplanmalı, sokaklarda, caddelerde ‘Hayır’ı anlatmalıdır. Biz ise Aleviler olarak mücadelemizi bırakmadık ve ‘Hayır’ için mücadeleye kaldığımız yerden devam ediyoruz” diye konuştu. (DİHABER)

 

İnteraktif Sayfa: Anayasa değişikliği paketinin madde madde ayrıntılı değerlendirmesi...

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR