‘Aleviler “geri zekalı” mı ki? Bir vali yok, kaymakam yok!’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Seyit Sultan Söylemezoğlu Ocağı Dedelerinden Adıgüzel Erbaş, Alevilerin tarihte hiç rahat etmediklerini belirterek, sürecin Alevilerin aleyhine işlediğini vurguladı. Erbaş, eğitim müfredatının da gerici olduğunun altını çizdi.  

Geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Alevilerin en çok Adnan Menderes ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan zamanında rahat ettiklerini söylemişti. Soylu böyle söylerken, iktidara yakın akademisyenler de Alevilere yönelik nefret söylemlerini sürdürüyor. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Teknolojileri Eğitim Anabilim Dalı Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bekir Kürşat Doruk’un derste Alevilerle ilgili “Aleviler dine dair her şeyi yanlış anlamış, Aleviler içki içip sapıtıyorlar” ifadelerini kullandığı basında yer aldı. Daha önce de Muş Alparslan Üniversitesi’nde araştırma görevlisi Abdulkadir Şen Alevilere hakaret etmişti.

Hem Soylu’nun açıklamaları, akademisyenlerin nefret söylemleri ve eğitim müfredatının iyice gericileştirilmesine Alevilerin tepkisi yükseliyor.

ALEVİLER HİÇ RAHAT ETMEDİ 

Seyit Sultan Söylemezoğlu Ocağı Dedelerinden Adıgüzel Erbaş, PİRHA’ya değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’deki sürecin Alevilerin lehine gelişmediğini belirten Erbaş, televizyon kanallarında, gazetelerde ve kentlerde Alevilerin canını sıkan, aşağılayan olaylar yaşandığına dikkat çekti.

“Erdoğan dönemini yaşayarak görüyorum” diyen Adıgüzel Erbaş Dede, “Aleviler tarihte hiç rahat etmemişlerdir. Nasıl rahat etmişler? 81 ilin valisi var. Bir Alevi vali var mı? 800 kaymakam var, bir  Alevi kaymakam var mı? 15 orgeneral var, bir Alevi orgeneral var mı? Yani bunu söylerken biraz sağduyulu olmak gerekir. Süleyman Soylu’nun sağduyulu olmadığını biliyorum ben. Aleviler gerizekalı mı? Bir tane vali yok, kaymakam yok” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM MÜFREDATI GERİCİ”   

Eğitim müfredatının gerici olduğunu belirten Adıgüzel Erbaş Dede, şunları kaydetti:

“Bilimsel eğitimden uzaklaşan gerici ve şeriatçı bir müfredattır. Eğitim Bir-Sen’in hazırladığı bir müfredattır. Gericidir, şovendir. Atatürk ilkeleri, İnönü tarihteki yerini almışlardır. Onları müfredata alsalar da almasalar da İnönü’nün 2. dünya savaşına ülkemizi sokmayışı ve Mustafa Kemal’in bağımsızlık mücadelesi verişini onlar yazsa da bu halk biliyor, yazmasa da halk biliyor. Ancak Eğitim Bir-Sen’in hazırladığı gerici bir müfredattır. Ülkeyi adım adım şeriata götüren bir müfredattır. Çocuklarımızı gericileştiren bir müfredattır.”

“BAŞKANLIĞA HAYIR”

Başkanlığı öngören Anayasa değişikliğine de tepki gösteren Adıgüzel Erbaş Dede, “Hayırda hayır vardır, onu beğenirim.  Ben severim Hayır’ı. Zaten gülbanglarımızda da ‘vakitler hayır ola’ diye başlıyoruz” diyerek referandumda hayır diyeceğinin sinyalini de verdi.

PİRHA – Nilgün Mete-Semra Acar/İSTANBUL

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR