Aleviler Konsolosluk önünde Semah döndü

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 37 kişinin öldüğü katliamın 23. yıldönümü vesilesiyle 3 Temmuz Pazar günü Hamburg Konsolosluğu önünde bir anma etkinliği düzenlendi.
Hamburg’da Alevi dernekleri tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlikte Alevi dedelerinden Mustafa Mısır ve Hacı Erdem Hamburg Konsolosluğu önüne siyah çelenk bırakıp, mum bıraktılar.

Hamburglu sanatçılar Aşır Özek ve Hasan Hüseyin Sarı’nın bağlama eşliğinde seslendirdiği türkülerle Alevi yurttaşları Konsolosluk önünde semah döndü. Hamburg Alevi Kültür Dernekleri Başkanlarından Nurali Demir, Orhan Özgür, Alper Doğan ve Medet Doğan konuşma yaptılar. Hamburg Alevi Dernekleri Başkanları yaptıkları ortak konuşmada Sivas’ta Madımak Oteli’ni ateşe vererek 37 kişimin ölümünden mahkûm dokuz hükümlünün Türkiye’ye iade edilmemek için Almanya’ya sığındıklarına dikkat çekerek, Türkiye’nin firari hükümlüleri ciddi bir şekilde iade talebinde bulunması gerektiği konunda çağrıda bulundular.

Alevi Dernekleri yetkilileri ayrıca Madımak Oteli’nin müzeye dönüştürülmesi gerektiğini ifade ederek, Sivas katliamını unutmadıklarını ve hiçbir zaman bu olayları unutturmayacaklarını söyledi. Aleviler ayrıca Sivas katliamının siyasi sorumlularının yargılanması gerektiğini bildirdi.
Öte yandan Yeşiller Partisi Hamburg eyaletinin Milletvekili Filiz Demirel ise yaptığı açıklamada ‘Sivas katliamının 23. yılında, kaybettiğimiz 37 canımızı saygıyla anıyoruz. 2 Temmuz 1993 Türkiye`nin tarihine kara sayfalarla geçmiştir. Bugüne kadar Sivas katliamını „katliam“ olarak adlandırmaktan ve tanımaktan kaçınan Türkiye Hükümetini tarihle yüzleşmeye davet ediyorum. Sivas’ta Alevi oldukları için, kendileri gibi düşünüp yaşamadıkları için diri diri yakılan canlarımızın acıları, aile yakınlarının hakları 23 yıldır yerdedir. Madımak Oteli bir müze haline getirilmeden, devlet suçluların hepsini cezalandırmadan ve bu katliamın adını koymadan acılar tükenmeyecektir.

Gün birlik günüdür! Bizleri ayrıştırmaya, ötekileştirmeye çalışanların, provokatörlerin maşası olmayalım! Gelin canlar bir olalım! Türkiye halkları kardeştir! Bu katliamlar bir daha yaşanmasın!

ha-ber.com/Süheyla Kaplan/Hamburg

aleviler_konsolosluk_onunde_semah_dondu_h35141_bc96a hamburg-aleviler-yurudu-b hamburg-aleviler-yurudu-d hamburg-aleviler-yurudu-e hamburg-aleviler-yurudu-f

 

EN SON EKLENENLER