Aleviler konteyner kente karşı 7 Mayıs’ta Maraş’ta direnmeye çağırıyor

Maraş’ta Alevi köylerinin yakınlarında inşası planlanan “konteyner kent“lere karşı çıkmak için Alevi kurumları 7-8 Mayıs tarihlerinde Maraş’ta olacak.

Ne olmuştu?

Maraş’ın Sivricehöyük Mahallesi yakınına 27 bin Suriyeli göçmen kampı kurulması için çalışmalara başlandığında halk, bu bölgeye cihatçıların girişine dair herhangi bir denetimin sağlanmayacağı için tepki göstermişti. Konteyner kentin Suriyeli sünnilerin yerleşimine açılacağı ise yeni bir asimilasyon politikası şüpheleri uyandırmaktaydı.

Konuyu gündeme taşıyan ve kamp önünde eylem yapanlara jandarma gazla saldırmıştı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, çıkan tartışmayı savuşturmak için ‘yeni kamp yapılmadığını, mevcut kampın konteyner kente çevrildiğini’ söylemişti.

https://www.youtube.com/watch?v=zvJZUOP6GFs

“Aleviler tüm haklarını kullanarak konteyner kenti engellemeye çalışacak”

Alevi Kurumları Maraş Komisyonu’nun gerçekleştirdiği basın toplantısında “Biz burada konuşurken, toplantı yaparken o konteyner kent orada yükseliyor. Bunun için ciddi kaynaklar ayrılmış ve çalışmaları büyük bir hızla ilerliyor. Buna engel olamazsak Sivas’ta, Kırklareli’ndeki Alevi bölgelerine de benzer uygulamalar yapılacak.” ifadeleri kullanıldı. Alevilerin tüm haklarını kullanarak konteyner kenti engellemeye çalışacağı da vurgulandı.

https://youtu.be/QAOmbUdnrEI

Alevi Kurumları Maraş Girişimi’nin çağrı metni şöyle:

Maraş’ta mülteci kampı adı altında yapılmakta olan IŞİD, NUSRA, EL KAİDE gibi kanlı cihatçı örgütlerin eğitim alanı olacağından emin olduğumuz ve o bölgede oturan Alevi halkın yaşamını aleni tehdit edecek bu girişime dur demek için Alevi Örgütleri olarak 7-8 Mayıs’ta Maraş’a gidiyoruz!

Biz Alevilerin Maraş halkına bir dayanışma borcumuz var. 1978 yılında Maraş’ta yapılan katliamın ikincisi yaşanmaması için neler yapabiliriz? Devletin Maraş özelinde Alevi halkına dönük yaşam alanına müdahale ve yok etme politikasına nasıl dur deriz? Yol ve Eylem haritamızı konuşmak için, gelin siz de el verin.

Basın toplantısının ardından Alibeyköy Cemevi önünde de bir basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını Alevi Bektaşi Federasyonu Baki Düzgün okudu. Açıklamada, “Yaşamımıza, ovamıza sahip çıkmak için 6 Mayıs’ta Maraş’a yola çıkıyoruz. 7-8 Mayıs’ta Maraş’ta nöbette olacağız” denildi.
https://www.facebook.com/yarinhaber/videos/1160331950666178/
/Yarınhaber

EN SON EKLENENLER