Aleviler Madımak’ın 24’üncü yılında: Herkes için adalet

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Madımak Katliamı’nın 24’üncü yıldönümünde Aleviler, yeni katliamlara karşı mücadele çağrısında bulunarak, “Herkes için adalet” taleplerinin her daim devam ettiğini belirtti.

2 Temmuz Madımak Katliamı’nın üzerinden 24 yıl geçti. Ne failleri cezalandırıldı ne de yani katliamların yaşanmasının önüne geçildi. Aleviler “Herkes için adalet” taleplerinin her daim devam ettiğini belirtti.

‘ALLEVİ ÖRGÜTLERİ GÜÇ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE OLMALI’

2 Temmuz 1993’te Aleviler şahsında demokrasi, hak ve hukukun katledildiğini belirten İzmir Alevi Kültür Derneği ve Cemevi Başkanı Mehmet Bozkurt, “O canların şahsında bir inanç yok edilmeye çalışılmıştır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bunu haykırmak için katliamın yaşandığı yerde olacağız. Bir daha 2 Temmuzların yaşanmamasını diliyoruz. Demokrasinin yaşatılması, hayata geçirilmesi adına Aleviler yıllardır bedel ödüyor, canları katlediliyor, sürgün ediliyor. Ama hiç bir zaman Aleviler bu mücadelelerinden vazgeçmemiş vazgeçmeyecek. Dün olduğu gibi bugün de daha güçlü bir şekilde daha sesi gür bir şekilde bu davaya sahip çıkacak” diye konuştu.

Kerbela Katliamı’nın hemen öncesinde cami cemaatine varlık, para vaat edildiği ve bu fetvayla insanların harekete geçirildiğini hatırlatan Bozkurt, “Bugün Türkiye’de de ne yazık ki bu menfaat ve çıkar vaadiyle bunlar yapılıyor. Tabi ki bu da devletin Alevilere karşı yürüttüğü sistemli bir çalışmasıdır. Biz bunları kınıyoruz. Alevi örgütleri güç birliği içinde olmalı, daha da kenetlenmesi lazım. Ancak Aleviler güçlenmek yerine birbirleriyle uğraşmakla meşgul. Bu da Alevilerin eksik tarafı” dedi.

‘KİŞİLERİN İKTİDARI OLMAZ HALKIN İKTİDARI OLUR’

Alevi inancına göre “Kendim için ne istiyorsam başkası için de onu istiyorum. Yani adelet” diye konuşan Bozkurt sözlerini şöyle sürdürdü: “Kılıçdaroğlu’nun söyledikleri anlamlı ve önemli ancak yeterli değil. Kılıçdaroğlu diğer partinin belediye başkanları, milletvekilleri alınınca sesiz kaldı. Hatta dokunulmazlıkların kaldırılması talebinde bulundu. İlk milletvekili içeri alındığı gün bu ‘adalet yürüyüşü’ başlatılsaydı daha anlamlı olurdu. Geç de olsa bu adalet çağrısı bizim için anlamlıdır. Adaletli bir sistemde kişilerin iktidarı olmaz halkın iktidarı olur. Bundan dolayı bu Adalet Yürüyüşü’nü destekliyoruz.”

‘ALEVİLER DİRENECEK’

“Türkiye devletinin kökünde Alevi düşmanlığı var” diye konuşan Alevi Dedesi Halil Aydın da, Madımak Katliamı’nda Alevilerin değil insanlığın yakıldığını kaydetti. Her ne olursa olsun Alevilerin kültürlerini inançlarını devam ettireceğini belirten Aydın, “Bizim inancımız hakkı, hukuku, adaleti emreder. Bunun için bizi öldürüyorlar, katlediyorlar. Alevilik onlara ağır geliyor. Ama Aleviler susmayacak direnecek” diye konuştu.

‘SADECE KENDİNE ADALET OLMAZ’

80’li yıllarda Alevilere yönelik artan baskılardan dolayı Maraş Elbistan’dan İzmir’e göç etmek zorunda kaldığını ifade eden Alevi yurttaş Hüseyin Kaya ise, Alevilere dönük katliam politikaları ve asimilasyon uygulamalarının devam ettiğini söyledi. Alevilerin direnmeye devam edeceğini belirten Kaya, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü’nü de hatırlatarak, “Çok geç kalınmış ancak gerekli bir adım. CHP’nin şu an adalet diyerek neyi kastettiğini kimse bilmiyor. Sadece kendilerine adalet olmaz. Alevilere, Kürtlere, işçilere, kadınlara, doğaya herkese adalet lazım. Umarım Kılıçdaroğlu ve CHP olması gerekeni yapar” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR