Aleviler mezhepçi politikayla karşı karşıya

Post date:

Author:

Category:

Bir biri ardına yaşanan gelişmeler Türkiye’yi nasıl bir gelecek bekliyor sorulmasına neden oldu. Bir taraftan HDP Eş Genel Başkanlarının da içinde olduğu 10 milletvekili tutuklanırken, diğer taraftan tutuklamalara tepki gösteren yurttaşlara dönük işkence ve kötü muamele iddiaları da gündemde.

Birçok ulusal ve uluslararası kurum kuruluş ve ülke temsilcileri yaşananları kaygı verici bulurken, devlet ve hükümet kanadından gelen açıklamalar ise tutuklamaların hukuksal bir süreç olduğu yönünde.

“OHAL ADI ALTINDA SIKIYÖNETİM UYGULANIYOR”

Pirha’ya konuşan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da sert bir süreçten geçildiğine dikkat çekerek OHAL adı altında sıkıyönetim uygulanmaktadır dedi. Hatimoğulları basının sesinin kısılmaya çalışıldığını belirterek “bir sivil darbeyle karşı karşıya kalındığını ama aynı zamanda askeri ve polis gücünü kullanarak bunu gerçekleştiriyor” dedi.

Sivil darbeye karşı en geniş yelpazede herkesin demokrasi cephesi içinde kendisini konumlandırmalıdır diyen Hatipoğulları, faşizmin en önemli özelliğinin duygularımızı, düşüncelerimizi parçaladığını belirterek bireyler, sosyalistler, sosyal demokratlar, işçiler, emekçiler, devrimciler, kadınlar, gençler ve inanç grubundan insanlar olarak kendi duygu ve düşüncelerimizden vazgeçmemek olduğunu ifade etti.

“ALEVİLER SÜNNİ-TÜRK ANLAYIŞININ BOMBARDIMANI ALTINDA”

Alevilerin tutumu bu topraklar için oldukça önemli diyen Hatimoğulları, Alevi toplumunun sunni-Türk anlayışının bombardımanına maruz kaldığını ifade ederek demokrasi cephesinin en önemli bileşenlerinden birisinin de Aleviler olmalıdır dedi.

PİRHA/MERSİN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR