Aleviler: Tek adama karşı birleşeceğiz

Post date:

Author:

Category:

Adana ve Mersin’de bulunan Alevi kurum temsilcileri, eşitlik, özgürlük, adalet, demokrasi ve barış talebiyle 24 Haziran’a hazırlık yaptıklarını belirterek, “Aleviler olarak tek adama karşı birleşeceğiz” dedi.
“Başkanlık Sistemi”nin hayata geçirileceği 24 Haziran seçimlerine ilişkin Adana ve Mersin’de bulunan Alevi kurumları değerlendirdi.
Demokratik Alevi Derneği (DAD) Mersin Eşbaşkanı Mehmet Seyitalioğlu, AKP’nin seçimleri zorla dayattığını dile getirerek, “AKP yandaş siyaset uyguluyor. Fakat kendi içinde bile çatlak ses var oldu. Onlar bile bu durumdan mutlu değil. Bu çatlakları medyadan yansıtmıyorlar. Ama biz fısıltı gazetelerinden bunu duyuyoruz” dedi.
‘HAPİSHANELERİN SAYISI ARTTI’
Seçim kararının derinleşmekte olan ekonomi kriz olduğu ifade eden Seyitalioğlu, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan için, “Öyle bir çığır açtı ki, sülalesine yetebilecek kadar devlet ihalesinde zenginliğine zenginlik kattı. Kendi partisinden onu eleştirenler bile FETÖ’cülük suçlamasıyla hapsin yolunu gösteriyor. Son yıllarda fabrikaların değil, hapishanelerin sayısı arttı” Hak ve hakikat çağrısı yapan Seyitoğlu, “Aleviler olarak, durumu değerlendirip sonuçlandırmamız gerekir” diye konuştu.
‘ALEVİLER SARAYLARA KARŞI DİRENİYOR’
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAK) Mersin Şube Başkanı Bülent Ufuk Ateş de, artan baskılardan en çok Kürtlerin ve Alevilerin etkilendiğini belirterek, “7 Haziran sonrası Kürtlere dönük bir saldırı başladı. Alevi toplumlarına ise her zaman olan saldırı daha çok derinleşmeye başlandı. En son olarak yöneticilerimiz gözaltına alınıp tutuklandı. Ama unuttukları bir şey var, Alevi halkı saraylara karşı her zaman direnmiştir ve direnecektir. 24 Haziran’da Aleviler olarak eşit yurttaşlık ve özgür inanç talebiyle tek adama karşı birleşeceğiz” diye belirtti.
‘PARTİLERİN PROGRAMLARINI OKUYACAĞIZ’
Adana Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Kemal Çelik ise, seçimlerin özgür ve barışçıl bir ortam içerisinde geçmesini istedi. Eşit yurttaşlık temelinde ülkenin yönetilmesini isteyen Çelik, “Alevi inanç merkezlerinin tanınmasını talep ediyoruz. Eğitim ve sağlıkta eşitlik istiyoruz. Hayatın her alanında Aleviler olarak eşitlik istiyoruz” diye konuştu. Seçim sürecinde partilerin programlarını okuyup karar vereceklerini vurgulayan Çelik, şunları söyledi: “Bir sonraki günümüz nasıl geçecek. Bunu da partilerin seçim programlarını okuyarak göreceğiz. Laiklik bizim vazgeçilmemizdir. Laiklik sadece kağıt üzerinde olursa bu kabul edilemez. Biri Türkiye laiktir değinde ben de hayır Türkiye laik olmalıdır diyorum.”
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR