Aleviler TRT’yi protesto etti

Adana Alevi Platformu, TRT’deki iftar programında “Namaz kılmayan hayvandır” diyen Mustafa Akşar’ın sözleriyle ilgili İnönü Parkı’nda basın açıklaması yaptı

 

Aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Adana Şubesi, Alevi Kültür Derneği (AKD) Adana Şubesi’nın olduğunu Adana Alevi Platformu, TRT’deki iftar programında “Namaz kılmayan hayvandır” diyen Mustafa Akşar’ın sözlerine karşı “Nefret söylemleri cezalandırılsın” diyerek basın açıklaması yaptı. İnönü Parkı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında PSAKD Adana Şube Başkanı Şükrü Şahin, “TRT’de 12 Haziran Pazar günü yayınlanan ‘Ramazan Sevinci’ adlı programda profesör ünvanlı bir şahıs tarafından “Namaz kılmayanlar hayvandır” sözü ile namaz kılmayan insanlara hakaret edilmiştir. Ensar vakfında tecavüzlere ses çıkarmayanlar hala inançlar üzerinden kendileri gibi olmayan insanlara saldırmaktadır. Bu nefret söylemleri her geçen gün yaygınlaşmakta ve halk arasında ciddi ayrılıklara neden olmaktadır” dedi.

Şahin, RTÜK’ün İMC TV, Hayat TV gibi muhalif kanallara sudan gerekçelerle ceza yağdırdığını hatırlatarak TRT’deki programla ilgili sadece inceleme başlattığını söyledi. Açıklamada şunlar ifade edildi:

“En ufak muhalefetimizi Cumhurbaşkanına hakaret olarak nitelendiren savcılar sessiz kalmayı tercih etmiştir. Bizler Anadolu’ya güvercin donunda gelenler bu tarz açıklamaların ardından güvercin tedirginliği yaşamaktayız. Tüm inançlara yönelik bu nefret söylemlerinden dolayı hem sözü söyleyen şahıs hakkında hem de TRT hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. RTÜK içinde ayrıca başvurumuzu yapacağız.”

Kaynak: Sendika.Org

EN SON EKLENENLER