Aleviler Tv10 için yine Galatasaray meydanındaydı

Post date:

Author:

Category:

TV10’un OHAL sonrası Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılmasının ardından yeniden açılması talebiyle çalışanların başlattığı eylem 9. Haftada devam etti. Her hafta bir alevi kurumunun katılımıyla gerçekleşen eyleme bu hafta Demokratik Alevi Dernekleri destek verdi.

PİRHA – OHAL ilanının ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile 28 Eylül günü karartılan ve ardından 4 Ekimde binası mühürlenen Tv10’un yeniden açılması için çalışanların başlattığı cumartesi eylemleri devam ediyor.

Bu hafta 9. yapılan eyleme, Cumartesi Anneleri, Demokratik Alevi Dernekleri, Çerkes İnsiyatifi, Alevi Pirleri, Ozanlar ve alevi kurum temsilcileri katılarak destek verdi.

“ALEVİLER İRADESİNE SAHİP ÇIKMALI”

Bu haftanın basın açıklamasında ilk konuşmayı Tv10 Programcısı Ali Şeker yaptı. Konuşmasına ana dili Zazaca ile başlayan Şeker, Alevilerin sesi olan Tv10’un kapatılmasının geçmişten bugüne olduğu gibi Alevilerin sesini kısmaya yönelik bir girişim olduğunu ifade etti. Alevilerin tarihten bu yana mazlum bir halk olduğuna dikkat çeken Şeker, Alevilerin 72 millete aynı nazarla baktığını belirtti. Dersim halkının iradesi olan belediyelere kayyım atanması ve derneklerin kapatılmasına da tepki gösteren Şeker, Tv10’un bir an önce geri açılması talebinde bulunarak Alevi iradesine sahip çıkılmasını istedi.

“HÜSEYİNCE BİR DURUŞ SERGİLEYECEĞİZ”

Ardından konuşan DAD Eş Başkanı Dursun Demirtaş ise son iki yıldır mevcut sistemin halkı susturmaya ve sindirmeye çalıştığını belirterek, “Ohal Bahanesiyle tüm muhalifler susturulmaya çalışılıyor. Alevilerin sesi olan Tv10’un kapatılmasıyla yapılan yanlıştan geri dönülmeli. Geçmişten bugüne yapılan tüm haksızlıklara karşı Hüseyince bir duruş sergileyeceğiz” dedi.

“ÇERKES HALKI OLARAK ALEVİLERİN YANINDAYIZ”

Demirtaş’tan sonra söz alan Çerkes İnisiyatifi’nden Ümit Örsem ise 110 yıl boyunca ezilen ve sürgün edilen Çerkes halkı bu yapılan haksızlıklara suskun kalamayacaktır” dedi. Örsem Çerkes halkı olarak Alevilerin sesi olan Tv10’un açılması için her zaman Alevilerin yanında olacaklarını da ifade etti.

“TV10’UN KAPATILMASIYLA DİLİMİZ İNANCIMIZ BİR KEZ DAHA HAPSEDİLDİ”

Örsem’den sonra sözü alan DAD yöneticisi Sümbül Beltir’de ana dili Zazacayla kısa bir konuşma yaptı. “Tv 10’un kapatılmasıyla birlikte yıllardır olduğu gibi dilimiz ve inançlarımız tekrardan hapis hayatı yaşamaktadır. Bundan dolayı Tv 10’a ekmeğimize, suyumuza, toprağımıza, inancımıza sahip çıktığımız gibi sahip çıkmalıyız” diye belirtti.

HAK VE HAKİKAT İÇİN YÜRÜYECEĞİZ” 

Daha sonra söz alan DAD İstanbul Eşbaşkanı Bülent Felekoğlu “Hakkın ve hakikatin sesi Tv 10 için buradayız alevilerin sesi Tv 10 kapatıldı ancak biz mücadeleye devam edeceğiz ve tüm coğrafyada hak ve hakikat için yürüyeceğiz, haksızlıklara karşı tüm farklılıklar olarak mücadele vereceğiz” diye ifade etti.

“YALANLARI AÇIĞA ÇIKMASIN DİYE TV10’U KAPATTILAR”

Son olarak sözü alan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit; Alevilerin sesi Tv 10 gerçeğin, hakikatin sesiydi. Havuz medyası aracılığıyla tüm yanlışlar topluma gerçekmiş gibi sunulmaya çalışılıyor. Bunun sonuç alabilmesi için Tv10 gibi kanalların kapatılmasına ihtiyaç duydular. Bu toplum kendi sesinin kısılmasına izin vermeyecektir” Koçyiğit “Alevi toplumu başta olmak üzere demokratik kamuoyu lokma ve kurbanlarıyla kapatılan TV 10’u tekrardan açmanın yolunu bulacaktır” dedi.

“Alevilerin sesi tv10 susturulamaz” pankartının açıldığı eylemde “Alevilerin sesi Tv10’u geri istiyoruz”, “Özgür basın susturulamaz” sloganları atıldı.

Konuşmaların ardından Ozan Berbati, Mehmet Ekici ve Berfin’in Pir Sultan’dan okuduğu deyiş ile eylem son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR