‘Aleviler yok sayılmamak için Hayır demelidir’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

PİRHA-Ataşehir Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Hasan Gülüm, “Biz Alevilerin’de artık bir ‘Hayır’ı olmalıdır” dedi.

Başkanlık sistemini öngören referanduma ilişkin Ataşehir Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Hasan Gülüm PİRHA’ya konuştu.

“Hepimiz, Anadolu’nun çeşitli yerlerinden geldik ve inancımızı sürdürmek için ciddi bedeller ödedik” diyen Gülüm, Alevileri daha ağır bedellerin beklediğinin altını çizdi.

Önemli bir virajdan geçildiğini vurgulayan Gülüm, “Bu virajı aşmak biz Aleviler için büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu ülkede tarih boyunca Aleviler olarak katledildik ve yok sayıldık” ifadelerini kullandı. Gülüm,”Kerbela’da Hüseyin, Sivas’ta Pir Sultan, Dersim’de Seyit Rıza, Koçgiri’de Alişer olduk. Madımak’ta, Gazi’de, Suruç’ta katledildik. Bu ülkede adalet ve eşitlik isteyen gençlerimiz darağacında Deniz, Kızıldere’de Mahir, Diyarbakır zindanlarında İbrahim oldu. Ama katliam ve zulümler bitmedi” diye konuştu.

“HEPİMİZ YAN YANA GELEREK ORTAK MÜCADELE VERMELİYİZ”

“Hızır ayında getirdiğimiz lokmaları paylaşmakla aslında yaşadığımız coğrafyada farklı bir inancı yaşamaktayız ve yaşatmaktayız” diyen Gülüm şunları ifade etti:

“Biz inancımız gereği lokmalarımızı paylaşır ve 72 millete aynı nazardan bakarız. Kimseyi diline, dinine, ırkına, rengine, cinsiyetine ve inancına göre ayırmayız. Bizde herkes eşittir. Önümüzde çok önemli bir referandum var. Nisan ayında yapılacak bu referandumda herkes etkilenecektir ancak Aleviler daha çok etkilenecektir. Çünkü Aleviler yaşamı boyunca  demokrasiyi ve laikliği savunmuşlardır. Bu nedenle Nisan ayında yapılacak bu referandumda sadece ‘Hayır’ demek yetmeyecektir. ‘Hayır’ için çaba sarf edip mücadele etmemiz gerekiyor. Bizim artık kurumlarımız, cemevlerimiz ve örgütlerimiz var. Hepimiz yan yana gelerek ortak mücadele vermeliyiz. Ancak bu şekilde inançlarımıza sahip çıkarız ve demokratik taleplerimizi duyurabiliriz.”

“BİZ ALEVİLERİNDE BİR ‘HAYIR’I OLMADIR”

Gülüm, son olarak şunları belirtti:

“Herkesin bir ‘Hayır’ı var. Biz Alevilerinde bir Hayır’ı olmalıdır. Eşit yurttaş olabilmek, yok sayılmamak ve ikinci sınıf vatandaş olmamak için Hayır demeliyiz. Biz Aleviler artık örgütlüyüz ve kendi başımıza da Hayır diyebiliriz.”

İsmet Sefer/İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR