Alevilere hakaret eden öğretmene beraat

 Alevilere hakaret eden din öğretmeni beraat etti. Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesi Mehmet Paşa Ortaokulu’nda görev yapan din kültürü dersi öğretmeni Abdulsamet Arslan, bugün hakim karşısına 3. kez çıktı.

Bu yılın Ocak ayında din öğretmeni Arslan dersteyken Alevilere yönelik, “bir sünni alevi ile evlenirse 140 kırbaç cezası ile cezalandırılır, çocuk yaparsa ölür”, “Kurtuluş Savaşı’na yardım eden bayanların başı kapalı olduğu için biz bu savaşı kazandık, bugün olsa kazanamayız”, “Bugün eteğini kısaltan yarın lisede en değerli şeyini kaybeder” şeklinde sözler sarfetmişti.

Bu konuşmayı öğrencilerin aileleriyle paylaşması üzerine veliler, okul idaresi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayette bulunmuştu. Şikayet üzerine ise konuyla ilgili inceleme başlatılmıştı.
Gümüşhacıköyü’nde bulunan Alevi dernekleri ve Eğitim-Sen din öğretmeninin buı ayrımcı tutumuna sert tepki göstermişti.

EĞİTİM-SEN BERAATE TEPKİ GÖSTERDİ
Alevilere hakaret eden öğretmen beraat etmemeliydi”

Eğitim-Sen’in şikayeti üzerine hakkında dava açılan din öğretmeni, bugünkü duruşmada beraat etti.
Eğitim-Sen Gümüşhacıköy Şube Temsilcisi Emrah Parlak,  mahkemenin kararına tepki gösterdi. TV10’a konuşan Parlak, “Eğitim camiasında ayrımcılık yapan, bu sözleri söyleyebilen bir öğretmenin beraat ettirilmesi kabul edilemez” dedi.  Parlak, mahkemenin beraat kararıyla Alevilere hakaretin suç olarak görülmediğinin bir kez daha ortaya çıktığını belirterek tepkisini dile getirdi.

EN SON EKLENENLER