‘Alevilere tarihsel olarak da özür borcumuz var’

Post date:

Author:

Category:

Zorunlu din derslerine ilişkin Antikapitalist Müslüman Hak ve Adalet Platformu Üyesi Muharrem Şaşkın, “Özgürlük ve adalet noktasında hem Alevilerin hem de inanmayanların yanındayım” dedi.

Türkiye’de 1982 Anayasası ile din derslerinin zorunlu hale getirilmesine ve AİHM kararına rağmen hala veriliyor olmasına bir tepkide Antikapitalist Müslüman Hak ve Adalet Platform Üyesi Muharrem Şaşkın’dan geldi.

Zorunlu din dersine ilişkin Antikapitalist Müslüman Hak ve adalet platformu üyesi Muharrem Şaşkın PİRHA’ya konuştu.

“ANAYASA DEMEK TOPLUM SÖZLEŞMESİ DEMEKTİR”

Ben meseleye aslında ne Aleviler nede Kürtler açısından bakmak istemiyorum diyen Muharrem Şaşkın, “Anayasa demek toplum sözleşmesi demektir. Toplum sözleşmesi ise içerik olarak din, inanç, milliyet, aidiyet gibi tüm farklılıkları içermesi gerektiğinin” altını çizdi.

“ÖZGÜRLÜK DEMEK SADECE NEFES ALIP VERMEK DEĞİLDİR”

Özgürlük demek sadece nefes alıp vermek değildir diyen Şaşkın şunları ifade etti:

“Özgürlüklerimiz yaşam şeklimizi, inançlarımız, inançsızlıklarımızı, tercihlerimizi ve tercihsizliklerimizi de kapsar. Dolayısıyla ben özgürlük ve adalet noktasında hem Kürt halkının hem Alevilerin hem de inanmayanların yanındayım. Dolayısıyla biz şu anda boş şeyleri konuşuyoruz. Çünkü anayasada herkes temsil edilmeli ve toplumun tamamını kapsamalıdır.”

“ALEVİLER VE ÖTEKİLEŞTİRİLENLERE TARİHSEL OLARAK ÖZÜR BORCUMUZ VAR”

Şaşkın, “Bu toplumda yaşayan Aleviler, Kürtler, gayri Müslimler ve ötekileştirilmiş insanlar bu toplumda yaşayan diğer insanlara göre İki misli zulme uğramışlardır. Onlara aslında tarihsel olarak ta özür borcumuz var. Osmanlı’da duran arşivlerde hala yapılan karalamalar ve verdikleri fetvalar var. Kara dinli, kara vicdanlı, kara düşünceli insanlar, saray soytarıları ve kendini din alimi sananlar tarafından Aleviler bugünde karalanıyor ve ötekileştiriliyor.

“BU ÜLKEDE ALEVİ, SUNNİ, KÜRT VE TÜRK AYRIMINA KARŞIYIZ”

Bu ülkede Alevi, Sunni, Kürt ve Türk gibi ayrımlara karşıyız diyen Şaşkın “Bizim için zaten insanların bir şeye inanıp inanmadıkları önemli değildir, bizim için nasıl davrandıkları önemlidir. Zaten davranış olaraktan Aleviler daha bilinçli ve duyarlı insanlardır” diye ifade etti.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR