Alevilere ve Hıristiyanlara baskılar İsveç Parlamentosu’nda

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İsveç hükümetinin büyük ortağı Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin Milletvekili Ander Österberg, parlamentonun dünkü oturumunda, Türkiye’de Alevilere ve Hıristiyan halka yönelik baskı ve saldırıları gündeme getirdi.

Çevre Partisi Yeşiller üyesi Dış Yardım Bakanı IsabellaLövin’e İsveç’in yaptığı dış yardımların hangi şekilde Aleviler ve diğer azınlık halkların eşitlik ve insan hakları için verdikleri mücadeleye destek olacağı sorusunu sordu.

Bölgeden radikal İslamcı örgütlerin “Hıristiyanlar Beyrut’a, Aleviler mezara” sloganının yükseldiğini, Alevi, Ermeni ve Asurilerin baskı altında olan gruplar olduğunu söyledi.

“SADECE ALEVİ OLDUKLARI İÇİN BASKIYA UĞRADILAR”

Österberg, “Aleviler tarih boyunca sadece Alevi oldukları için baskıya uğradılar” diyerek İsveç’in Türkiye’de demokrasi, insan hakları ve eşitliğin gerçekleşmesine katkıda bulunmak amacıyla 74,1 milyon kron yardımda bulunduğunu hatırlattı.

Österberg, “Benim Dış Yardım Bakanına sorum: İsveç’in yaptığı dış yardımların hangi şekilde Aleviler ve diğer azınlık halkların eşitlik ve insan hakları için verdikleri mücadeleye destek olacağıdır” şeklinde konuştu.

MEDYA, SİVİL TOPLUM VE AZINLIKLAR DA RİSK ALTINDA

Österberg’nin Türkiye ile ilgili kaygılarını paylaştığını söyleyen Dış Yardım Bakanı IsabellaLövin, Türkiye’de sadece muhalefet açısından değil, sivil toplum, medya ve azınlık gruplar için endişe içinde olduklarını söyledi.

Lövin, Türkiye’ye yaptıkları dış yardımlarla insan haklarına saygıyı artıran ve ayrımcılığa karşı çıkan ve genel olarak da kültürel ve dini çoğulculuğu teşvik eden projeleri desteklediklerini belirtti.

İsveç’in Alevi örgütlerinin de içinde bulunduğu sivil toplum örgütleri ağına destek verdiğini söyleyen Lövin, yardım ettikleri kurumlara örnek olarak Alevi örgütlerinin üyesi olduğu European School of Politics’i gösterdi. (SK)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR