‘Alevileri dize getiremeyecekler’

AKP ve MHP’nin işbirliğiyle hazırlanan ve Türkiye’yi başkanlık sistemine götürecek olan Anayasa değişikliği teklifi mecliste görüşülürken, Alevilerin de tepkisi sürüyor.

İstanbul’da Alibeyköy Cemevi Başkanı, Kureyşan Ocağı pirlerinden Hüseyin Güzelgül, anayasa değişikliği teklifini ve getirilmek istenen başkanlık sistemini PİRHA’ya değerlendirdi.

Şuan mecliste görüşülen teklifin AKP’nin tek adam rejimine geçişi öngördüğü anayasa değişikliği olduğunu söyleyen Güzelgül, “Bütün yetkiler sarayda oturan zatın elinde. Bunu yasalaştırmaya çalışıyor” dedi.

“TEK PARTİ, TEK ADAM İKTİDARI”

“Meclisin yetkilerinin saraya devredilmesi için anayasa değişikliği yapılıyor” diyen Pir Güzelgül, şunları dile getirdi:

“Halkın iradesini tek bir kişiye devretmektir bu anayasa değişikliği. Diğer taraftan bunun OHAL’in getirdiği baskılar altında yapılması da demokrasiyi ne şekilde yok ettiklerinin yeni göstergesidir. OHAL ortadayken buna geçiş yapmak ne kadar hukuka bağlı olduklarını demokrasiye bağlı olduklarını anayasaya bağlı olduklarının da bir göstergesidir. Tek parti, tek adam iktidarı, parlamenter sistemden ayrılması rejim değişikliğidir.”

AÇIK OY KULLANAN VEKİLLERE TEPKİ  

Alevi Piri Hüseyin Güzelgül, mecliste gizli oy kullanmak yerine açık oy kullanan vekillere de tepkili. Güzelgül, “Anayasada gizli oylama zorunluyken diktatörlüğe giden yolu açmak için milletvekillerinin birbiriyle yarışır halde açık oy pusulalarını göstererek oy kullanmaları, demokrasi ve anayasaya ne derecede bağlı olduklarının göstergesidir” dedi.

“LAİKLİĞİ SAVUNANLARIN TUTUKLAMAK TEKÇİ ZİHNİYET”

Laikliği savunanların tutuklanmasının da kabul edilemeyeceğini belirten Pir Güzelgül, laikliği savunanların tutuklanmasının tekçi zihniyetin bir ürünü olduğunu kaydetti.

Türkiye’de dinin siyasete alet edildiğini vurgulayan Pir Hüseyin Güzelgül, Alevilerin her zaman karanlığa karşı durduklarını, Hüseyni duruştan, Pir Sultan mücadelesinden vazgeçmediğini ifade etti.

“MUHALİF BASINI SUSTURMAK HAKARETTİR” 

Alibeyköy Cemevi Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül, Alevilerin inancının, emekçinin, işçinin, kadının, mazlumun sesi olan Tv10 ile Yol Tv’nin kapatılmasına da sert tepki gösterdi:

“Alevi televizyonlarını kapatmaları bakış açılarının bir göstergesidir. Çok sesliliği istemiyorlar, sadece kendileri gibi düşünen yayınlara hak veriyorlar. Bu da düşünce ve inanç özgürlüğüne, temel insan haklarına karşı olduklarını gösteriyor. Muhalif basını susturma, özgür basına hakarettir. Kendi gibi düşünmeyen kesimin bilgi edinme hakkına hakarettir. Çifte standartın bir göstergesidir. Cumhurbaşkanının, başbakanın, bakanların çıkıp mezhep çatışmasına doğru gidildiğini defalarca beyan etmeleri kendilerinin teşvik ettiğini gösteriyor.”

“ALEVİLERİ DİZE GETİREMEZLER”   

Alevilerin her türlü şiddete ve baskıya karşı örgütlenmesi gerektiğini dile getiren Pir Güzelgül, “Hassas bir dönemden geçiyoruz. Dönen dolapların hepsi Alevi toplumunu vuruyor. Alevilerin bunları görmesi gerekiyor. Alevileri dize getiremezler. Birlikte hareket etme zamanıdır” diye konuştu.

Nilgün Mete/ İSTANBUL

EN SON EKLENENLER