Alevilerin evlerini Alevilerin işaretlediği iddiası

Alevilerin evlerini Alevilerin işaretlediği iddiası yalanlanmıştır

Zaman Gazetesi 08 Şubat 2013 tarihli ve Fazlı Mert imzalı “Son bir yıl içerisinde 10 Alevi vatandaşın evlerine işaret konulması olayının iç yüzü ortaya çıktı.” Konulu bir haber verilmiştir. Bu habere ilişkin bizlerin merak ettiği hususlar bulunmaktadır. Zira 2012 yılı içerisinde Yurdumuzun dört bir tarafında yapılan ve anlamı, hedefi hafızalarda çok kötü bir şekilde kazılı olan işaretlemelerin faillerinin bulunması en çok Alevi kurumlarının ve Alevi bireylerinin beklediği bir konudur. Çünkü Aleviler tedirgin bir şekilde bu tehdit içeren işaretlemelerin sonucunu beklemektedir.

Bu habere istinaden konun da açığa çıkması için bu haberi yapan medya kuruluşlarının şu soruların da cevabını vermesi ve bulması gerekmektedir.

1-    Haberde Alevi evlerini işaretleyen kişi olarak verilen M.D’nin Alevi evlerini işaretleyen fail olduğunun kanıtlandığı yazılmaktadır. Bu konuyla ilgili kriminal raporu kamuoyu ile paylaşır mısınız? Zira biz bu rapora ulaşamıyoruz.

2-    Haberde bahsi geçen kişiler M.D, Ö.K, MC nin göz Pir Sultan Derneği üyesi olduğunu söylüyorsunuz. Gerek Pir Sultan Derneği gerekse ismi geçen kişiler bunu kesinlikle ret ediyor ve hiçbir Alevi Derneğinin üyesi değiliz diyorlar.  bu konudaki deliliniz nedir? Kamuoyu ile paylaşır mısınız?

3-    Evleri işaretlediğinin kriminal olarak ispat edildiğini yazdığınız M.D gözaltına alınıp ifadesine başvurulduktan sonra serbest bırakılmıştır ve halen de serbesttir. Eğer işaretlemeyi bu kişinin yaptığı kesin ise neden serbest bırakılmıştır ve neden halen serbesttir?

4-    M.D ile bizzat görüştük. Kendisi bir taraftan hiçbir Alevi Derneği üyesi olmadığını söylerken diğer taraftan polisin kendisini böyle bir ifadeye zorladığını iddia etmektedir. Bu iddiaları da araştırdınız mı?

5-    Adı geçen ve Evleri işaretlediği kesinleşen dediğiniz M.D nin de serbest bırakıldığı operasyonun “Alevi evleri işaretlemesi” operasyonu değil “DHKP-C” operasyonu olduğunu neden yazmıyorsunuz?

6-    Bu kişilerin ev işaretlemeleri nedeniyle değil DHKP-C üyeliği kapsamında gözaltına alındıklarını ve daha sonra ikisinin serbest bırakıldığını neden yazmıyorsunuz? Tutuklanan kişinin ise ev işaretlemeleri ile ilgili bir bağlantısı olmadığı haberinizden de anlaşılmaktadır.

7-    Eyüp ilçesi Güzeltepe Mahallesinde yapılan Alevi evlerinin işaretlemesini haberinizde verdiğiniz şekilde olduğunu kabul etsek bile bu 2012 yılında dokuz ayrı bölgede yapılan Alevi evlerinin işaretlemesinin bu kişi veya bu örgüt tarafından yapıldığını açıklar mı?

8-    2012 yılında Dokuz ayrı bölgede Alevi evleri işaretlenirken sadece Eyüp de yapılan işaretlemenin failinin bulunması! Ama diğerlerinin bulunamaması, bulunduğu iddia edilen kişinin de Alevi Derneği üyesi olduğunun iddia edilmesi ve de serbest bırakılması sizce nasıl açıklanabilir.

 

Bizim hiçbir zaman bu işaretlemeleri şunlar yapmıştır veya bunlar asla yapmamıştır gibi bir tavrımız olmadı. Ancak 9 ayrı bölgede yapılan ev işaretlemelerini önce “çocuk işi” diyerek küçümseyip, arkasından “Alevi derneklerinin yapmadığı ne malum” deyip kafaları karıştırıp arkasından da “bulduk, bunlar Alevi Derneği üyesiymiş” demek kabul edeceğimiz bir açıklama değildir. Yarım yamalak bilgilerle kamuoyunun kafasının karıştırılması, insanların kafasında “Aleviler evlerini kendileri işaretlemiş” gibi bir algının oluşturulması bu olayların önünü almayacağı gibi devamını da sağlayacaktır.

Biz konun açığa çıkmasını ve belgeleri, delilleri ile birlikte açıklanmasını bekliyoruz. Bu konuda İçişleri Bakanlığı ve yetkili mülki birimler açıklama yapmalıdır. Bu kadar önemli bir idda böyle basitçe gazete haberleriyle ortalığa atılamaz.

 Basına ve Kamuoyuna saygıyla sunulur.

08.02.2013

Saygılarımızla

Ali Kenanoğlu 

Başkan

EN SON EKLENENLER