‘Alevilerin tavrı nettir: Parlamenter sistemden yanayız’

TBMM Anayasa Komisyonu’nda 10 günde kabul edilen başkanlık sistemi düzenlemesi, bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülüyor. TBMM Genel Kurulundaki görüşmeleri 13-15 gün sürmesi beklenen 18 maddelik teklif, iki defa görüşülecek. İkinci tura, birinci görüşmenin bitiminden 48 saat geçmeden başlanamayacak.

Bugün Meclise gelen yeni Anayasa değişikliği ve laikliğe yönelik konuşan Alevi Kültür Dernekleri Genel  Başkanı Doğan Demir, “ Laiklik bu ülkenin vazgeçilmezi ve çimentosudur. Alevilerin bakış açısı çok nettir, laikliğin olmadığı yerde demokrasinin, eşitliğin, barışın ve adaletin çimentosu da olmaz” dedi.

“TEK ADAMLIĞA YÖNELİK BİR ÇALIŞMA”

“Partili Cumhurbaşkanlığı sistemine yönelik biz Alevilerin tavrı çok nettir” diyen Demir, “Meclis Genel Kurulu’na getirilen partili Cumhurbaşkanlığı yasa teklifi aslında tek adamcılığa yönelik bir çalışmadır” dedi.

“GÜÇ ZEHİRLENMESİNE YOL AÇACAK”

Meclise sunulan başkanlık teklifinin gücün tek elde toplanmasına yönelik bir teklif ve çalışma olduğunu belirten Demir, “Bu teklifin aslında bir güç zehirlenmesine yol açacağını ve burada en çok Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın zarar göreceğini savundu.

“AKP’Lİ VEKİLLER PİŞMAN OLACAKLAR”

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, “Bugün bu süreçte Tayip Bey’e evet diyen AKP Milletvekilleri ileriki dönemlerde çok pişman olacaklardır. Bu yüzden biz Alevilerin tavrı çok nettir, her zaman parlamenter sistemin devam etmesinden yana olacağız, dedi.

İsmet SEFER

EN SON EKLENENLER