Alevilerle özgürlük buluşması

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul’da Garip Dede Dergahı’nda Alevi Vakıfları Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu ve Alevi Federasyonu temsilcileriyle bir araya geldi. “Bizleri besleyen dereler başka da olsa biz hepimiz aynıyız” diyen Demirtaş, “Çok mücadele ettik kimliğimizi ispatlamak ve ayakta kalmak için. Ağır bedeller ödedik. Biz artık varız, tüm ezilenler olarak bu ilkenin sahibiyiz. Bu ülkeyi kuran ve var eden bizleriz. Şimdi madem ki bu ülkenin gerçeğiyiz, haklarımızın artık anayasasal güvence altına alma zamanı geldi. Biz devleti hep birlikte yöntebilirsek o zaman herkes rahat bir nefes alcak” dedi.

Tekçiliğe karşı birlikte direniş

“Bizim tarihimiz direniş tarihidir. Eğer ki Kaypakkaya Diyarbekir zinanlarında ser vermeyip sır verseydi kendi yaşıyor olabilirdi. Ya da Denizler, Mazlum Doğanlar, Hallacı Mansurlar, Pir Sultanlar… yani bunların her biri toplumsal bir değişim yaratabildilerse devrimci fedai kültürden kaynaklıdır” diyen Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: “Biz de direnişte yan yana durmalıyız. Bu sandık mevzusunu aşan bir ihtiyaçtır. Bizler birbirimize benzemek zorunda değiliz. Tam tersine biz bu tekçiliğe karşı direndiğimiz için rengarenk çiçek bahçesi gibiyiz. IŞİD barbarlığı bu halkın karşısında yenilmeye mahkumdur. Bu topraklara onlar yabancıdır; yerlisi biziz. Bu barabarlar daha önce de tarihi boyunca istila seferi düzenlediler. Ancak biz bakiyiz. Alevi toplumu da duruşuyla demokrasi mücadelesine güç katıyor. Alevilerin başına getirilenler tarihte yazılmadı bile. Bu gidişatı durdurmalıyız”

Cizîr’e çöreklenmişler…

Gazetecilerin gündeme ilişkin Cizîr’de gelişmeleri sorması üzerine Demirtaş, “Cizîr, 1990’lı yıllardakine benzer bir duruma gelmeyecek. Hiçbirimiz buna asla izin vermeyiz. Cizîr’de devlet içerisine çöreklenmiş bir ekip var. Hükümet de bunun kim olduğunu, ne olduğunu biliyor. Onları koruyor. Onları oradan alsalar, Cizîr’de sorun bitecek. Orada devlet içerisine çöreklenmiş, ciddi bir provokasyon üreten ekip var” dedi.

Cemevleri sorunu çözülmeli

Toplantıda Alevi temsilcileri de söz aldı. Garip Dede Dergahı Genel Başkanı Celal Fırat, “Nerde bir haksızlık ve zalimlik varsa biz o haksızlıkların karşısında durduk” diyerek zalimlerin karşısında durmaya devam edeceklerini söyledi. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Baki Düzgün de, “Alevi federasyonlarımız ülkemizde demokarasinin yerleşmesi, bütün kimliklerin özgürce yaşayacağı toplumsal koşulların oluşturulması, Alevi toplumumuzun talepleri için birlikte çalışma ve ortak eylemde bulunma ikrarını verdiler” dedi. Düzgün, son olarak Alevilere çağrıda bulunarak HDP’nin 8 Şubat’ta Maltepe’de yapacağı “Birlik ve Dayanışma Mitingi”ne katılmalarını istedi. Alevi Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut ise, “Cemevlerimizin yasal sorunu var. Cemevlerini ibadet sayılması için ve zorunlu din dersleriyle ilgili desteklerinizi bekliyoruz” dedi. Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Rıza Eroğlu da, Kerbela’da bitirilmeyen Alevi inancı bugün eğitimle bitirilmek isteniyor” dedi.

ÖZGÜR GÜNDEM

EN SON EKLENENLER