Ali Balkız: AKP, Alevilere hangi rüşvetleri sunarsa sunsun başarılı olamayacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP hükümeti tarafından 400 Alevi gencinin ‘Hacıbektaş Gençlik Kampı’ ve 300 dedenin ise Kerbela’ya götürülme programlarına tepki gösteren Yazar Ali Balkız, “Kerbela’ya götüreceğiz, gençlerinize kamp düzenleyeceğiz, cemevi yapacağız, dedelerinize maaş vereceğiz gibi rüşvetleri Aleviler artık yemezler. Artık bilinçlendik, haklarımızın ne olduğunu biliyoruz” dedi.

İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Alevi gençleri Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlediği kampa götüreceğini açıkladı. 19-23 Ağustos tarihlerinde yapılması planlanan programa katılımcı sağlamak için cemevleri ile temasa geçilmesi yönünde İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerine yazı gönderildiği kaydedildi. AKP’nin ayrıca Aralık ayında da 300 dedeyi Kerbela’ya götürmek için cemevleriyle iletişime geçtikleri ortaya çıktı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) önceki dönem Genel Başkanlarından yazar Ali Balkız, İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 400 Alevi genci için Ağustos ayında yapılacağı duyurulan “Hacıbektaş Gençlik Kampı” ile 300 dedenin Aralık ayında Kerbela’ya götürülme programına ilişkin PİRHA‘ya konuştu.

“AKP HÜKÜMETİ BU TÜR POLİTİKALARA KALKIŞMASIN”

AKP hükümetinin Alevilere hangi rüşvetleri sunarsa sunsun başarılı olamayacağını belirten Yazar Ali Balkız, “Kerbela’ya götüreceğiz, gençlerinize kamp düzenleyeceğiz, cemevi yapacağız, dedelerinize maaş vereceğiz gibi rüşvetleri Aleviler artık yemezler. Artık bilinçlendik, haklarımızın ne olduğunu biliyoruz. Baskı, şiddet ve katletme politikalarının yerini günümüzde bir yandan hem katliamlar hem de rüşvetlerle Alevileri kazanmaya mı çalışıyorlar, etkisizleştirmeye mi yoksa kendilerine benzetmeye mi çalışıyorlar? AKP hükümeti ya da devlet bu tür politikaları uygulamaya kalkışmasın. Belki 3-5 tane kandırılmış insan bulabilir, Aleviler içinde yeni Hınzır Paşalar çıkabilir ama çürük elmalar aynı sandıkta durmaz çürür ve dışarıya atılırlar. Alevilerin ihtiyacı olan şey ülkede laiklik, demokrasi, insan hakları ve eşit yurttaşlık hakkıdır” dedi.

Cihan BERK/MALATYA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR