Ali Kenanoğlu: Özgürlükçü bir laiklik tesis edilmeli

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Aleviler TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Yeni Anayasa’da Laiklik olmayacak” sözlerine tepki gösterdi. Bu durumu alevinet.com’a değerlendiren Ali Kenanoğlu,  “bu çakma laiklik terk edilip özgürlükçü bir laiklik tesis edilmelidir” dedi.

TBMM Başkanı Kahramn’ın sözlerine tepkiler devam ederken Ali Kenanoplu sitemize yaptığı açıklamada “Bizler hem Aleviler olarak hem de yaşamını dine endekslemeyen kişiler olarak tabii ki seküler – Laik bir toplum yaşam biçimini destekledik, desteklemeye devam edeceğiz.” Diye konuştu.

Türkiye’de her şeyin içi boşaltıldığı gibi laiklik kavramının da içi boşaltılmış durumdadır diyen Kenanoğlu; “Evrensel bir tanım olan laiklik ülkemizde amacı dışında sadece sembolik bir ifade olarak durmakta bazen de inanç özgürlüğünün önünde engel olarak konumlandırılmaktadır”   İfadelerine yer verdi.

Ali Kenanoğlu yaptığı açıklamada, “Bu ve benzeri nedenlerle öncelikle mevcut laiklik anlayışına itiraz ettiğimizi belirtmek isterim. Yapılması gereken laikliği ortadan kaldırmak değil, gerçek bir seküler Laikliği hakim kılmak olmalıdır.” Diye konuştu.

Özgürlükçü laikliğin tesis edilmesi gerektğini söyleyen Kenanoğlu; “Anayasada Laiklik daha geniş tanımıyla yapılmalı ve statükocu bu çakma laiklik terk edilip özgürlükçü bir laiklik tesis edilmelidir. “ dedi.

alevinet.com

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN SON EKLEN YAZILAR