Alıkonulan askerlerin aileleri: 15 aydır yaşayan birer ölüyüz

Post date:

Author:

Category:

PKK tarafından çeşitli tarihlerde alıkonulan askerlerin aileleri, Meclis’te gişimlerde bulundu. HDP grubuyla görüşen aileler, çocuklarına kavuşmak için hükümet ve devlet yetkililerinin sorumluluk almasını istedi. ’15 aydır yaşayan bir ölüyüz’ ifadelerini kullanan Astsubay Semih Özbey’in babası Gürsel Özbey, ‘Çocuklarımızın başına bir iş gelirse bu devletten mahşere kadar hesap sorarım’ dedi

Çeşitli tarihlerde PKK tarafından alıkonulan asker ve polislerin aileleri, çocuklarının serbest bırakılması için Meclis’te girişimlerde bulundu. İnsan Hakları Derneği (İHD) Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan’ın eşlik ettiği aileler, ilk olarak Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) ziyaret etti. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım tarafından kabul edilen aileler, HDP Meclis Toplantı Salonu’nda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Türkdoğan, hükümet ve devlet yetkililerine seslenerek, alıkonulan askerlerin ailelerine kavuşması için üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırdı. Türkdoğan, İHD olarak bu konuda sorumluluk almaya hazır olduklarını ifade etti.

CHP ve AKP ile de görüşecekler

Meclis’te grubu bulunan diğer siyasi partilerden randevu talep ettiklerini ancak MHP’den kendilerine dönüş olmadığını aktaran Türkdoğan, CHP ve AKP ile de gün içerisinde görüşecekleri bilgisini verdi. Türkdoğan, Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na ilettikleri görüşme taleplerine de halen yanıt verilmediğini söyledi.

‘Hükümet bekleyişimizi sonlandırsın’

Türkdoğan’ın ardından konuşan aileler, hükümetin sorumluluk almasını istedi. 15 ay önce PKK tarafından alıkonulan astsubay Semih Özbey’in babası Gürsel Özbey, “Bu süreçte sabrımızın sonuna geldik. 15 aydır yaşayan bir ölüyüz. Bizim evde aylardır gülmek yasak. Hükümetin bizim bu bekleyişimizin sonlandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

‘Kandile operasyon istemiyoruz’

Hükümetin Kandil’e dönük operasyon hazırlığına da tepki gösteren Özbey, “Çocuklarımızın başına bir iş gelirse bu devletten mahşere kadar hesap sorarım. Oranın bombalanmasını istemiyoruz” diye konuştu.

Söz alan aile bireyleri de yaptıkları kısa konuşmalarda taraflara bu konuda adım atılması çağrısında bulundu.

‘Ailelerin talepleri siyasi tartışmaların üstünde’

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ise, şunları söyledi: “Başta hükümet olmak üzere diğer siyasi partilerden ricamdır, özel istirhamımdır. Her birimiz siyasi hesaplarımızı bir kenara bırakalım. Bu duygusal ortamda bu ailelerin annelerin ak sütü kadar haklı olan taleplerini, kendi evlatlarına kavuşma arzusu bizim bütün siyasi tartışmalarımızın üzerinde insani, vicdani ve ahlaki bir taleptir. Bunun içerisinde siyasi bir hesap olamaz. Biz bunun üzerinden ne hükümeti sıkıştırma ne hükümeti zora sokma, teşhir etme gibi bir durumumuz yok. Sadece insani olarak bu ailelerimizin en temel hakkı olan evlatlarına kavuşabilme hakkında her parti kendi açısından katkısını sunsun diye rica ediyorum.”

ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR