Alında bot izi çıkaran polislerin tutuklanması talebi reddedildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bismil’de gözaltına aldıkları kişinin alnında bot izi çıkaracak kadar işkence eden polislerin yargılandığı davada, mağdur avukatların tutuklama talebi reddedildi.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesindeki Anadolu Teknik Lisesi önünde 3 Nisan 2013’te öğrenciler arasında çıkan bir kavgaya müdahale eden polisleri cep telefonuyla çeken Meshut ve Mervan Eşen kardeşleri gözaltına alarak götürdükleri İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde Meshut Eşen’in alnında bot izi çıkaracak şekilde işkence eden polis M.E.K., H.A. ve A.T. hakkında açılan davanın yargılamasına Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

“Kamu görevi nüfuzunu kötüye kullanmak suretiyle yaralama” ve “kemiklerin kırılmasına sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama” suçlarından 15’er yıla kadar hapis istemiyle yargılanan polisler davaya katılmadı. Müşteki Meshut Eşen’in katıldığı duruşmada Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilcisi Avukat Barış Yavuz, sanık ve mağdur avukatları hazır bulundu. Dava dosyasına gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada ilk söz alan Meshut Eşen daha önce verdiği ifadelerini tekrar ettiğini belirterek, “Sanıklardan davacı ve şikayetçiyim. Davaya katılmak istiyorum” dedi.

SANIK OLMASI GEREKEN POLİS ‘TANIK’ OLARAK DİNLENMİŞ

Ardından söz alan Avukat Senem Doğanoğlu ise, sanıkların serbest dolaştığına dikkat çekerek, talimat ile alınan tanık ifadelerinin çelişkiler olduğunu söyledi. Olayın yaşandığı dönemde İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli olan M.A’nın her şeyden haberi olduğunu vurgulayan Doğanoğlu, sanık olması gereken İ.B. isimli polisin davada tanık olarak ifadesinin alındığını belirtti. Bu polislerin mahkeme huzurunda ifadelerinin alınmasını talep eden Doğanoğlu, şöyle devam etti: “Söz konusu tanıklar mahkeme huzurunda dinlendiği takdirde doğrudan doğruya soru sorma hakkımızı kullanmış olacağız. Aksi halde bu hakkımız ihlal edilecektir. Sanıklar nitelikli işkence suçundan yargılanıyor olmalarından dolayı tutuklanmalarını talep ediyoruz. Maalesef sanıklar halen görevlerine devam etmektedir. Mahkeme aksi kanaatte ise her celse yargılama esnasında hazır edilmelerini talep ediyoruz.” Ardından söz alan sanık avukatı, mağdur avukatlarının talebini reddedilmesini talep etti.

Savunmaların ardından ara kararı açıklayan mahkeme heyeti, yargılamanın geldiği aşama ve mevcut delil durumunu gerekçe göstererek, sanık polis memurlarının tutuklanmaları yönündeki talebi reddetti. Mahkeme, dava dosyasındaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı Ekim ayına erteledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR