Alman medyası: AP’de hava ‘çok sert’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Avrupa Komisyonu’nun 9 Kasım’da açıkladığı ve Türkiye’ye yönelik sert eleştirilere yer verilen yıllık İlerleme Raporu’nun Avrupa Parlamentosu’nun (AP) kulislerinde “geniş yankı” yarattığı bildirilrken AP’deki havanın “çok sert” olduğu öne sürülüyor.

DWelle Türkçe’ye göre, Rapor Avrupa Parlamentosu (AP) kulislerinde geniş yankı yarattı. Geçmişte AP içinde Türkiye’nin üyelik perspektifine en sıcak bakan gruplar olarak bilinen Sosyal Demokratlar ve Liberallerin ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarıyla Türkiye’deki mevcut durum nedeniyle Avrupa Birliği’nin Ankara ile üyelik müzakerelerini “askıya alması” çağrısında bulundukları belirtildi.

AP’nin en büyük grubu olan Hristiyan Demokratlar tarafından yapılan açıklamada ise Türkiye’de hukukun üstünlüğü konusunda sorun yaşandığına dikkat çekildi, “Bu tür sınamalara karşı gerekli yanıtlar verilmeli ve Avrupa değerleri sorgulandığında sert olunmalı” ifadelerinin kullanıldığı belirtildi.

Bu arada, AP’nin en büyük ikinci grubu olan Sosyal Demokratlar adına yapılan açıklamada “Sosyal Demokrat Grup Türkiye’yi AB’ye bağlı tutma arzusunu sürdürse de AB’nin mevcut durumdan siyasi sonuçlar çıkarması gerektiği görüşündedir. Ankara’daki hükümet eylemleriyle kapıyı AB’nin yüzüne kapatmaktadır. AB de buna tepki olarak ve Türk hükümeti hukuk devleti ve insan haklarına saygı yoluna geri dönene dek katılım müzakerelerini derhal askıya almalıdır” denildiğine dikkat çekildi. (ANKA)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR