Alman polisi Ezidi Kürdü katletti

Emmerich Am Rhein kentinde çıkan bir kavgaya müdahale eden Alman polisi, sergilediği sert tutumu ile bir Ezidi Kürdün ölümüne sebep oldu.

Almanya’nın Emmerich Am Rhein kentinde yaşayan Êzîdî Kürt toplumundan edinilen bilgilere göre, dün (19.04.2016) 32 yaşındaki Kürt Kato Arslan ile birçok kişi arasında tartışma ve kavga çıktı.

Olay yerine gelen polis, olaya müdahale ederek sözde kavgayı dağıtmaya çalıştı. Arslan’ın kardeşinin de aralarında bulunduğu görgü tanıkları, polisin kavgayı dağıtma adı altında Arslan’ı yüz üstü yere uzattığını ve uzun süre üstüne bastıklarını söyledi.

7-9 dakika polisler tarafından yerde nefesiz bırakılan Arslan’ı hareketsiz gören kardeşi, polislere müdahalede bulunarak, kardeşinin nefes almadığını söyledi.

Bunun üzerine polisler Arslan’ı yerden kaldırarak kalp masajı yapmaya başladı. Ancak uzun süre nefesiz kalan Arslan hayatını kaybetti.

Yurtsever bir Kürt ailenin çocuğu olan Kato Arslan, 1984 yılında Urfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Tiltirik köyünde doğdu. 5 yaşına kadar ülkede yaşayan Arslan, 1989 yılında ailesi ile birlikte, birçok Kürt Êzîdî aile gibi, baskılardan dolayı Almanya’ya göç etmek zorunda kaldı.

Kato’nun ölümü Ezidilerin kutsal bayramı olan Çarşema Sor’dan bir gün önceye denk geldi.

EN SON EKLENENLER