Alman vekillerden ‘koruma’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alman Meclisi’nde grubu bulunan partilerden 60 milletvekili, HDP Eşbaşkan ve milletvekillerinin tutuklanmasına karşın harekete geçerek önemli bir program başlattı. Alman Meclisi Sosyal Demokrat Parti (SPD) Grubu İnsan Hakları Sözcüsü Frank Schwabe tarafından canlandırılan “Parlamenterlerden Parlamenterlere Koruma” adlı programda ilk etapta 60 Alman milletvekili, HDP’li 37 vekilin “vasiliğini” üstleniyor. Bu girişimde yer alan Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, Deutsche Welle’ye yaptığı açıklamada bu programla “TBMM’de takibata uğrayan Türk meslektaşlarıyla dayanışma içinde olduklarına dair somut bir mesaj vermek istediklerini” söyledi. Daha önce “vasilik” programına katılan Yeşiller Partisi Milletvekili Tom Koenigs, örneğin tutukluların ziyaret edilmesiyle hapishane koşullarında iyileşme gözlemlendiğini belirtti. Koenigs, HDP’li milletvekili Ali Atalan’ın vasiliğini üstlendi.

Program genişleyebilir

Sosyal Demokrat Partili Frank Schwabe tarafından yayınlanan basın açıklamasında, 13 yıl önce başlatılan programın ilk kez bu kadar geniş kapsamlı uygulamaya alındığı belirtildi. Açıklamada, Türkiye’deki durumda “muhalefetin tamamının ya tutuklanma tehlikesi ya da bir şekilde çalışmalarının engellenmesi ile karşı karşıya olduğuna” dikkat çekildi. Programa daha fazla milletvekilinin de katılabileceği tahmin ediliyor.

Zana için başlatılmıştı

Program, 2003 yılında Leyla Zana’nın serbest bırakılması için başlatılan imza kampanyasının ardından oluşturuldu. Program kapsamında dünyanın farklı ülkelerinden şimdiye kadar 115 milletvekili, insan hakları savunucusu ve gazetecinin “vasiliği” üstlenildi.

Cizîrê Kantonun’dan AB ve BM’ye çağrı

Cizîrê Kantonu Toplumsal Adalet Meclisi, AKP’nin insan haklarını ve uluslararası yasaları çiğnediğini belirterek, Avrupa Birliği ve İnsan Hakları Kurumları’nın milletvekilleri tutuklamalarından sorumlu olduğunu ifade etti. HDP’lilere yönelik tutuklama furyası ve Kürt ve sosyalist dernekleri kapattığı için AKP’ye tepki gösteren Adalet Meclisi, HDP’ye saldırılarıları yetmezmiş gibi “Fırat Kalkanı” adı altında Suriye topraklarının da işgal edildiğine dikkat çekti. Cizîrê Kantonu Yasama meclisi olarak HDP’ye yönelik tutuklamaları kınadıkları belirtilen açıklamada, BM İnsan Hakları Meclisine Türk devletinin işlediği savaş suçlarını durdurması için baskı yapmaya çağırdı. Açıklamada, Avrupa Birliği ve Uluslararası İnsan Hakları kuruluşlarının AKP’nin siyasi soykırım operasyonlarına ortak olduğuna da dikkat çekildi.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR